avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate donisa

Activitate donisa

Buna ziua
in 2007 am facut ub abonament la cosmote de 5 euro pt un an.am fost la zi cu plata facturii iar in iulie 2009 mi-a venit o factura de 200 ron pe care nu am platit-o,nu am inchis abonamentul si acum am primit un plic de la o firma de recuperare prin care ma anunta ca am o datorie de 2500 ron.am sunat la nr de telefon ,mi-a raspuns o duduie spunandu-mi ca dosarul nu e pe rol adica nu sunt data in judecata si sa negociem cat si cum pun pe luna in contul lor.Cum sa fac?sa platesc doar acea datorie de 200 ron,sau sa le cer documente prin care sa-mi justifice cum au crescut acele dobanzi la suma de 200 ron?credeti ca au baza legala sa execute silit?pt ca asa imi scriau in acel plic.Multumesc
Răspuns la discuția pensie alimentara
Va dati seama ce legi avem noi Romanii? nici o lege nu e lege
Răspuns la discuția pensie alimentara
Nu are nici un bun pe nume
Am divortat in 2007 definitiv si irevocabil,fostul meu sot fiind obligat sa plateasca pensie alimentara 25% din venitul sau.A platit doar un an dupa care nu a mai avut servici ,Am deschis proces penal si s-a hotarat ca neavand venituri nu poate fi obligat sa plateasca si nu a fost condamnat in nici un fel.Acum este in inchisoare condamnat la 3 ani pt inselaciune.Intrebarea mea este ,cum as putea sa beneficiez de un ajutor pt copil el avand doar alocatia de 42 lei iar eu salariu minim pe economie?ajutor social nu primesc pt ca depasesc cu 10 lei fondul alocat pt familia monoparentala.Am inteles ca exista o asociatie tutelara si daca dovedesti cu acte ca nu primesti pensie alimentara te poate ajut
Răspuns la discuția evacuare
Buna ziua.Va intrebam saptamana trecuta despre evacuare.Ieri am gasit in cutia postala o somatie ca pana pe data de 15 oct. sa ma prezint cu cheia la cabinetul avocatului soacrei mele,si sa eliberez garsoniera.Eu nu am sa fac acest lucru o sa merg in instanta pt a-mi recupera si investitiile facute in acea casa si nu numai.Am o intrebare.De ce pe acea somatie mi se aduce la cunostinta ca daca merg in instanta v-oi plati cheltuieli de judecata si onorariul avocatului?Nu eu deschid dosarul ci soacra mea ,eu sunt obligat ca in cazul in care pierd sa platesc onorariul avocatului ei?si cat pot sa fie cheltuielile de judecata cu cat poate ea sa timbreze?
Răspuns la discuția evacuare
de ce deocamdata?ce inseamna?dar un proces de evacuare cam cat dureaza?dar exista posibilitatea sa fiu obligat sa platesc chirie in urma procesului de evacuare/
Discuție evacuare
Buna ziua

Am divortat de curind si locuiam cu fosta sotie in garsoniera soacrei unde locuiesc si in prezent singur ptr ca fosta sotie este plecata din tara.precizez ca am mutatie la aceasta adresa si fosta soacra doreste sa plec din imobil fara a-mi recupera investitiile,spunind-ui ca nu plec fara hotarire judecatoreasca.Intrebarea mea este cit dureaza un proces de evacuare si daca poate sa pretinda chirie pe perioada cit am stat dupa divort si daca pot sa cer despagubiri ptr investitia facuta in casa ei
Răspuns la discuția partaj
Multumesc
Răspuns la discuția partaj
poate sa dovedeasca
Răspuns la discuția partaj
Stiu ca intre soti nu e valabil eu intrebam daca da pe parintii mei in judecata si are pretentii dupa 3 ani de la investitiile facute nu mai poate avea pretentii ca s-au prescris