avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate lias

Activitate lias

Buna ziua,
Cum procedez in cazul in care contractul intre parti prevede preturi valabile pentru anumite termene de plata de la facturare (90 zile-pret standard, 45 zile- pret micsorat cu 10 lei/bucata, etc).Se factureaza marfa conform intelegerii cu pret standard- termen 90 de zile si ulterior clientul plateste la 45 de zile. Cum este corect sa facturez si sa inregistrez avand in vedere ca factura a doua nu este in aceeasi luna: diferenta de pret (-10 lei/buc. aferent facturii. nr...) sau discount?
Răspuns la discuția declaratia 392
Va rog sa ma ajutati si pe mine. Am un PFA inregistrat ca platitor de TVA, deasemenea si in ROI. Cifra de afaceri este in totalitate din prestari servicii facturate catre clienti din UE. Am depus 392A, am trecut cifra de afaceri(total facturi UE), dar la punctul IV Livrari de bunuri si prest. serv. ... respectiv: 1) persoane Inregistrate... si 2) persoane neinregistrate .. nu am trecut nimnic.
Trebuiau trecute facturile intracomunitare la unul din punctele respective?
Am citit pe: [ link extern ]
ca trebuie trecute la 2) neplatitori..
Cum trebuia completata corect 392A?

Multumesc!
Din pacate aceasta sentinta chiar exista. A verificat Juristul firmei noastre, dar nu e definitiva. S-a cerut amanare pentru ca Intercable sa aduca actul tradus si legalizat care a stat la baza conflictului.In plus Primaria a inceput procesul nu firma Intercable. Juristul imi spune sa stau linistita insa eu sunt destul de speriata, d-na din Ungaria e foarte insistenta . Peste tot am citit ca sunt niste excroci dar....
Buna ziua. Am si eu aceeasi problema cu Intercable Varlag si Central European Advertising KFT Budapesta.Mi-au trimis factura de 1780 euro si d-na Herbert m-a instintat ca vom fi dati in judecata.Eu am primit pe fax si o copie dupa o sentinta civila nr.660/12.06.2009 prin care Judecatoria Sanicolau Mare obliga o primarie la plata facturii.Rog si eu o solutie !