avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate july18

Activitate july18

Am lucrat la un depozit pe postul de gestionar unde am depus o garantie, din 4 martie am avut concediu medical, iar din 31 august eu am intrat in concediu medical sarcina si lauzie. Inventarul mi s-a facut in 15 Aprilie si mi s-a comunicat ca nu s-au constatat lipsuri in gestiune. Intrebarea mea este daca acum pot sa cer sa mi se restituie garantia si in cat timp este obligata firma sa imi restituie aceasta garantie. Am citit si legea gestionarului 22/1969 si acolo se specifica cum ca firma ar trebui sa imi acorde si o dobanda la suma aceasta.
Buna ziua! Situatia mea este urmatoarea, in urma cu cateva luni m-am angajat la o firma pe postul de gestionar depozit food si mi s-a cerut o garantie in suma de 5.000lei, pe care am predat-o firmei. In momentul de fata eu sunt insarcinata si din aceasta cauza sunt in concediu medical.Am o sarcina cu probleme si medicul meu mi-a zis ca o sa-mi de-a concediu medical pana intru in concediu prenatal.O alta problema ar mai fi ca depozitul unde am lucrat eu este un punct de lucru si seful meu a hotarat sa il inchida.Intrebarea mea este: daca eu sunt in concediu medical si pe urma in concediu de crestere a copilului, cand o sa pot eu sa imi recuperez garantia pe care am depus-o la dispozitia firmei?