Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... restituire garantie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

restituire garantie

Am lucrat la un depozit pe postul de gestionar unde am depus o garantie, din 4 martie am avut concediu medical, iar din 31 august eu am intrat in concediu medical sarcina si lauzie. Inventarul mi s-a facut in 15 Aprilie si mi s-a comunicat ca nu s-au constatat lipsuri in gestiune. Intrebarea mea este daca acum pot sa cer sa mi se restituie garantia si in cat timp este obligata firma sa imi restituie aceasta garantie. Am citit si legea gestionarului 22/1969 si acolo se specifica cum ca firma ar trebui sa imi acorde si o dobanda la suma aceasta.
Garantia se restituie in 10 zile de la incetarea raportului de munca, in urma unei cererei in care solicitati acest lucru. Dar in cazul dvs CIM-ul este suspendat pt CM, deci nu este incetare activitate.