Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Restituire garantie
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Restituire garantie

Bună ziua! În momentul restituirii garanției firmei pentru acoperirea pierderilor suferite este obligata firma sa dea un document justificativ ca a încasat acei bani?
Cand circula bani in afara sistemului bancar se elibereaza chitante(intre persoane juridice) sau dispozitii de plata (cu persoanele fizice). E o regula generala.
adema1980 a scris:

Cand circula bani in afara sistemului bancar se elibereaza chitante(intre persoane juridice) sau dispozitii de plata (cu persoanele fizice). E o regula generala.

Înțeleg dar cu toate astea mi s a spus ca o sa mi bage câteva produse lipsa și îmi da bon fiscal pe suma care acoperă garanția. În acest caz procedează corect sau e în funcție de politica fiecărei firme în cazul lipsurilor la inventar?
Poate inteleg eu gresit! Cred ca e vorba de o lipsa la inventar care se acopera din garantie! atunci banii se afla intr-un cont la CEC si nu se pot ridica decit cu consimtamintul gestionarului care recunoaste lipsa sau pe baza unei hotariri judecatoresti care definitiv stabileste raspunderea gestionarului. Temei legal, Legea 22/1969, inca neabrogata: Legea 22/1969 art. 15, “Garantia în numerar va fi depusa de catre agentii economici, autoritatile si institutiile publice la Casa de Economii si Consemnatiuni sau la banci, într-un cont special al agentului economic, al autoritatii ori al institutiei publice respective. Garantiile în numerar depuse la Casa de Economii si Consemnatiuni sau la banci se înscriu într-un carnet de consemnare pe numele gestionarului. Carnetul de consemnare va fi pastrat în casieria agentului economic, autoritatii sau institutiei publice în favoarea careia s-a constituit garantia.
Pentru garantia depusa în conditiile alin. 1, se acorda o dobânda anuala,stabilita de depozitarul garantiei, care nu poate fi mai mica decât dobânda acordata pentru depozitele la termen pe un an”.
Alexandru Georgescu a scris:

Poate inteleg eu gresit! Cred ca e vorba de o lipsa la inventar care se acopera din garantie! atunci banii se afla intr-un cont la CEC si nu se pot ridica decit cu consimtamintul gestionarului care recunoaste lipsa sau pe baza unei hotariri judecatoresti care definitiv stabileste raspunderea gestionarului. Temei legal, Legea 22/1969, inca neabrogata: Legea 22/1969 art. 15, “Garantia în numerar va fi depusa de catre agentii economici, autoritatile si institutiile publice la Casa de Economii si Consemnatiuni sau la banci, într-un cont special al agentului economic, al autoritatii ori al institutiei publice respective. Garantiile în numerar depuse la Casa de Economii si Consemnatiuni sau la banci se înscriu într-un carnet de consemnare pe numele gestionarului. Carnetul de consemnare va fi pastrat în casieria agentului economic, autoritatii sau institutiei publice în favoarea careia s-a constituit garantia.
Pentru garantia depusa în conditiile alin. 1, se acorda o dobânda anuala,stabilita de depozitarul garantiei, care nu poate fi mai mica decât dobânda acordata pentru depozitele la termen pe un an”.

Am înțeles. Dar dacă accept sa scot acea garanție sa o duc pentru lipsuri, firma nu mi oferă nici un document pe acei bani? Rămân la ei doar pe baza cererii de restituire a garanției?