avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Restituire garantie
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Restituire garantie

Bună ziua! În momentul restituirii garanției firmei pentru acoperirea pierderilor suferite este obligata firma sa dea un document justificativ ca a încasat acei bani?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Georgescu , Contabil 13:16, 31 Octombrie 2017
Cand circula bani in afara sistemului bancar se elibereaza chitante(intre persoane juridice) sau dispozitii de plata (cu persoanele fizice). E o regula generala.
adema1980 a scris:

Cand circula bani in afara sistemului bancar se elibereaza chitante(intre persoane juridice) sau dispozitii de plata (cu persoanele fizice). E o regula generala.

Înțeleg dar cu toate astea mi s a spus ca o sa mi bage câteva produse lipsa și îmi da bon fiscal pe suma care acoperă garanția. În acest caz procedează corect sau e în funcție de politica fiecărei firme în cazul lipsurilor la inventar?
Poate inteleg eu gresit! Cred ca e vorba de o lipsa la inventar care se acopera din garantie! atunci banii se afla intr-un cont la CEC si nu se pot ridica decit cu consimtamintul gestionarului care recunoaste lipsa sau pe baza unei hotariri judecatoresti care definitiv stabileste raspunderea gestionarului. Temei legal, Legea 22/1969, inca neabrogata: Legea 22/1969 art. 15, “Garantia în numerar va fi depusa de catre agentii economici, autoritatile si institutiile publice la Casa de Economii si Consemnatiuni sau la banci, într-un cont special al agentului economic, al autoritatii ori al institutiei publice respective. Garantiile în numerar depuse la Casa de Economii si Consemnatiuni sau la banci se înscriu într-un carnet de consemnare pe numele gestionarului. Carnetul de consemnare va fi pastrat în casieria agentului economic, autoritatii sau institutiei publice în favoarea careia s-a constituit garantia.
Pentru garantia depusa în conditiile alin. 1, se acorda o dobânda anuala,stabilita de depozitarul garantiei, care nu poate fi mai mica decât dobânda acordata pentru depozitele la termen pe un an”.
Alexandru Georgescu a scris:

Poate inteleg eu gresit! Cred ca e vorba de o lipsa la inventar care se acopera din garantie! atunci banii se afla intr-un cont la CEC si nu se pot ridica decit cu consimtamintul gestionarului care recunoaste lipsa sau pe baza unei hotariri judecatoresti care definitiv stabileste raspunderea gestionarului. Temei legal, Legea 22/1969, inca neabrogata: Legea 22/1969 art. 15, “Garantia în numerar va fi depusa de catre agentii economici, autoritatile si institutiile publice la Casa de Economii si Consemnatiuni sau la banci, într-un cont special al agentului economic, al autoritatii ori al institutiei publice respective. Garantiile în numerar depuse la Casa de Economii si Consemnatiuni sau la banci se înscriu într-un carnet de consemnare pe numele gestionarului. Carnetul de consemnare va fi pastrat în casieria agentului economic, autoritatii sau institutiei publice în favoarea careia s-a constituit garantia.
Pentru garantia depusa în conditiile alin. 1, se acorda o dobânda anuala,stabilita de depozitarul garantiei, care nu poate fi mai mica decât dobânda acordata pentru depozitele la termen pe un an”.


Am înțeles. Dar dacă accept sa scot acea garanție sa o duc pentru lipsuri, firma nu mi oferă nici un document pe acei bani? Rămân la ei doar pe baza cererii de restituire a garanției?

Alte discuții în legătură

Dobanda-garantie materiala laurentiusergiu_33 laurentiusergiu_33 La incetarea activitatii in cadrul unei firme in care am detinut functia de gestionar,odata cu returnarea garantiei materiale,nu trebuia returnata si dobanda ... (vezi toată discuția)
Restituire garantie ancaartifex ancaartifex buna ziua. se pensioneaza bibliotecarul.ytrebuie sa ii dau inapoi garantia care i-a fost oprita timp de vreo 2 ani lunar. exista vreo reglementare in acest ... (vezi toată discuția)
Restituire garantie gestiune euangajat euangajat Mi-am dat demisia de la o firma la care am avut calitatea de gestionar, in fiecare luna mi s-a oprit din salariu o suma care a fost depusa intr-un cont ... (vezi toată discuția)