avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi
Forum Activitate malidcom

Activitate malidcom

Buna ziua.
Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi spuneti ce se intampla in cazul in care o societate comerciala, xxx.srl, emite mai multe bilete la ordin cu o scadenta viitoare, 3-4 luni, si care nu se deconteaza din lipsa disponibil. Biletele la ordin sunt semnate de o persoana din cadrul firmei, cu drept de semnatura la banca, dar nu de administrator. Ma intereseaza sa stiu cine raspunde intr-o astfel de situatie. Din cate cunosc eu, raspunderea este purtata in intregime de societatea care a emis biletele la ordin prin administratorul sau, persoana care a semnat documentele nefiind raspunzatoare din punct de vedere juridic. Mentionez ca biletele la ordin nu sunt avalizate.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Daca in cadrul societatii comerciale exista emisa Licenta de Transport pe Camion de 7 to si nu exista nici un salariat ,credeti ca e posibil sa pierd licenta de transport .::(
Răspuns la discuția DEBIT
Va multumesc f. mult pentru raspunsul d-voastra!
Discuție DEBIT
Buna ziua,
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:
cum se poate recupera debitul ramas de la o societate a carui administrator a decedat? am ramas cu un sold f. mare, procedura o cunosc ,am de investit documente, dupa care duse la executor, dar daca administratorul a decedat.......... se auto sesizeaza organele competente (si care sunt acestea?) ref. la tot ce tine de societate, in special creantele............!!!
va multumesc.
Nina
Subiect : o societate comerciala care doreste sa intre in insolventa cu reorganizare ,deoarece are datorii la finante (bas,basf),si sunt in imposibiliate de plata /cel putin deocamdata .Ce conditii trebuie indeplinite ca o societate comerciala ca intre in insolventa ?
Va multumesc !
Răspuns la discuția Doabanda de referinta
Multumesc pentru raspuns ,asa stiam si eu dar auzisem pe
cineva ca s-ar fii modificat si ca ar fii lunara dobanad de referinata .
In cadrul neachitarii unei facturi in termenul stabilit de parti ,care este dobanda de referinta la care se calculeaza penalizariile de intarziere ,potrivit OG 9 DIN 21.01.200 0 .

Va multumesc !