Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cine raspunde pt bilete la ordin nedecontate din lipsa ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cine raspunde pt bilete la ordin nedecontate din lipsa de disponibil?

Buna ziua.
Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi spuneti ce se intampla in cazul in care o societate comerciala, xxx.srl, emite mai multe bilete la ordin cu o scadenta viitoare, 3-4 luni, si care nu se deconteaza din lipsa disponibil. Biletele la ordin sunt semnate de o persoana din cadrul firmei, cu drept de semnatura la banca, dar nu de administrator. Ma intereseaza sa stiu cine raspunde intr-o astfel de situatie. Din cate cunosc eu, raspunderea este purtata in intregime de societatea care a emis biletele la ordin prin administratorul sau, persoana care a semnat documentele nefiind raspunzatoare din punct de vedere juridic. Mentionez ca biletele la ordin nu sunt avalizate.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
In ceea ce priveste semnatura, daca acea persoana are un mandat expres pentru asemenea instrumente bancare e ok.Raspunderea este purtata de emitent.Dar daca cel ce a semnat,este mandatat in aceste instrumente bancare ,nu este problema la investirea cu formula executorie.Biletele la ordin sunt titluri executorii si se pun in executare direct.Contacteaza un executor.Bafta.