avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 994 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cine raspunde pt bilete la ordin nedecontate din lipsa ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cine raspunde pt bilete la ordin nedecontate din lipsa de disponibil?

Buna ziua.
Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi spuneti ce se intampla in cazul in care o societate comerciala, xxx.srl, emite mai multe bilete la ordin cu o scadenta viitoare, 3-4 luni, si care nu se deconteaza din lipsa disponibil. Biletele la ordin sunt semnate de o persoana din cadrul firmei, cu drept de semnatura la banca, dar nu de administrator. Ma intereseaza sa stiu cine raspunde intr-o astfel de situatie. Din cate cunosc eu, raspunderea este purtata in intregime de societatea care a emis biletele la ordin prin administratorul sau, persoana care a semnat documentele nefiind raspunzatoare din punct de vedere juridic. Mentionez ca biletele la ordin nu sunt avalizate.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Cel mai recent răspuns: teslovan florentina , utilizator 15:51, 18 Aprilie 2011
In ceea ce priveste semnatura, daca acea persoana are un mandat expres pentru asemenea instrumente bancare e ok.Raspunderea este purtata de emitent.Dar daca cel ce a semnat,este mandatat in aceste instrumente bancare ,nu este problema la investirea cu formula executorie.Biletele la ordin sunt titluri executorii si se pun in executare direct.Contacteaza un executor.Bafta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bilete la ordin emise si nedecontate din lipsa disponibil bihor.dan bihor.dan Buna seara. Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi spuneti ce se intampla in cazul in care o societate comerciala, xxx.srl, emite mai multe bilete la ordin cu o ... (vezi toată discuția)
Elemente bilet la ordin avalizat onuttza onuttza Mi s-a recomandat pt o mai mare siguranta a incasarii creantelor, sa utilizez drept garantie in cadrul contractelor comerciale de vanzari marfa, [b]bilete la ... (vezi toată discuția)
Bilet la ordin completat si semnat de angajat misu76 misu76 In cazul in care un Bilet la ordin nu este semnat de administratorul firmei-emitent-si este refuzat de banca din lipsa de disponibil,la investirea cu formula ... (vezi toată discuția)