avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Activitate roxutu

Activitate roxutu

buna seara,am o problema destul de complicata. vecinii mei din stanga si din dreapta nu-si respecta hotarul si anume,pe vremea cand terenul se masura cu piciorul, terenul meu avea 480mp (in actul vechi),acum la primarie figureaza (la impozit) doar 400mp, iar in noua masuratoare are 380mp. mentionez ca ambii vecini au cadastrul facut in 2005 cu noua masuratoare,adica cu bucati din terenul meu, practic niste falsuri pentru ca, daca se masura cu adevarat nu mai era situatia aceasta, de asemenea actele casei sunt din cele vechi si nu stiu ce importanta au in fata actelor lor(adica cu masuratori stereo). acum, intrebarea era, cum pot demonstra eu ca in actele lor este o greseala,avand in vedere ca ale mele sunt din acelea vechi? trebuie sa ajung in instanta sau se poate cere expertiza de la primarie? daca se ajunge in instanta ma pot reprezenta singura sau credeti ca am nevoie de avocat? va multumesc anticipat.
offfff ce bine ar fi ca nu am de unde sa le mai dau si diferenta ca si asa a crescut cursul foarte mult si implicit rata,va multumesc de raspuns
buna seara,am o mare problema,sper sa ma lamuresc pana la urma.asadar .....in 2008 eu si sotul meu am facut un credit de nevoi personale garantat cu ipoteca,apartamentul girat este pe numele mamei mele care a decedat,acum 3 ani valoarea lui era de aprox 64.000 eur si imprumutul a fost de 83.000 chf,adica vreo 47.000 eur ,intrebarea este : daca nu mai pot plati ratele si voi fi executata silit,banca va scoate ap. la licitatie,acesta nu va fi vandut cu o suma care sa acopere creditul ,pt ca piata a scazut , ce se intampla?voi mai plati diferenta sau faptul ca am fost executata va fi de ajuns? :-/ :help: va multumesc ,astept raspuns.
mersi de sfat spre sa iasa bina pana la urma.=D>
buna.va rog sa ma ajutati intr-o problema.am un autoturism inmatriculat in strainatate,vrea sa-i fac asigurare rca aici in ro in baza procurii,se poate si daca da,pagubitul este despagubit in caz de accident?va multumesc anticipat:-/