Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... incalcare de hotar de catre vecini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

incalcare de hotar de catre vecini

buna seara,am o problema destul de complicata. vecinii mei din stanga si din dreapta nu-si respecta hotarul si anume,pe vremea cand terenul se masura cu piciorul, terenul meu avea 480mp (in actul vechi),acum la primarie figureaza (la impozit) doar 400mp, iar in noua masuratoare are 380mp. mentionez ca ambii vecini au cadastrul facut in 2005 cu noua masuratoare,adica cu bucati din terenul meu, practic niste falsuri pentru ca, daca se masura cu adevarat nu mai era situatia aceasta, de asemenea actele casei sunt din cele vechi si nu stiu ce importanta au in fata actelor lor(adica cu masuratori stereo). acum, intrebarea era, cum pot demonstra eu ca in actele lor este o greseala,avand in vedere ca ale mele sunt din acelea vechi? trebuie sa ajung in instanta sau se poate cere expertiza de la primarie? daca se ajunge in instanta ma pot reprezenta singura sau credeti ca am nevoie de avocat? va multumesc anticipat.
Nu puteti rezolva situatia decit prin instanta si aveti nevoie de sprijinul unui avocat