avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1177 soluții astăzi
Forum Activitate angell

Activitate angell

Răspuns la discuția imi poate lua copilul?
mai am o ultima intrebare.in cazul in care i se acorda un drept la vizita mi se poate impune si prezenta sotiei lui, deoarece ea este interesata ca el sa obtina acest copil, ea neputand avea copii din diverse probleme de sanatate?
sper sa nu fie posibil asa ceva deoarce s-ar crea o situatie destul de neplacuta pentru toti, mai ales pentru copil.
Răspuns la discuția imi poate lua copilul?
exista posibilitatea sa nu imi ia copilul acum ca are o varsta frageda, insa cand acesta se va face mai mare?ce posibilitate am sa ramana cu mine?in cazul in care ma va actiona in instanta, i se va acorda un drept la vizita si i se va stabili o pensie alimentara?are dreptul sa ia copilul cu el in weekend sau de diverse sarbatori?
am pus cam multe intrebari, dar sunt intr o situatie disperata.multumesc
am un copil de 11 luni cu un barbat casatorit.acesta nu a recunoscut copilul si nu l-a vazut decat de cateva ori pana in prezent, insa acum s -a hotarat sa ceara un test de paternitate pentru a putea recunoaste copilul si ma ameninta ca o sa faca tot posibilul sa mi-l ia, pentru a-l creste impreuna cu sotia lui.are vreo relevanta in fata judecatorului faptul ca el are o situatie materiala foarte buna, iar eu nu am decat alocatia copilului si acea indemnizatie pt familie monoparentala (in total 270 ron, insa beneficiez de ajutorul neconditionat al parintilor mei care ma ajuta din punct de vedere financiar)?pot refuza acest test de paternitate, deoarece eu nu doresc nimic de la acest om?imi poate lua copilul?multumesc
Răspuns la discuția imi poate lua copilul???
multumesc mult pentru sfaturi .mi-ati luat intradevar o piatra de pe inima.nu as putea suporta ca cineva sa imi ia copilul vreodata
Răspuns la discuția imi poate lua copilul???
el a fost prezent la spital in momentul in care s a facut acea declaratie, dar nu a mai venit sa-i facem certificatul de nastere, deci copilul poarta numele meu, iar in dreptul tatalui nu scrie nimic.
nici nu vreau sa ma gandesc ca ar putea sa imi ia copilul pe care eu l am crescut pana acum si la care nu sunt dispusa sa renunt.
exista aceasta posibilitate?sa mi-l ia?
am 20 de ani si am o fetita de 8 luni cu un barbat casatorit, care la acel moment nu a recunoscut copilul, insa acum doreste sa faca acest lucru si de asemenea ma ameninta ca o sa-mi ia copilul, pentru a-l creste impreuna cu sotia lui.exista aceasta pobibilitate?pot refuza testul de paternitate, in cazul in care ma actioneaza in instanta?
mentionez faptul ca nu am nici un venit, exceptand alocatia copilului si indemnizatie (total 230 de lei), eu fiind studenta, insa locuiesc impreuna cu parintii mei, care ma ajuta financiar si in cresterea copilului.