Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... imi poate lua copilul?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

imi poate lua copilul?

am un copil de 11 luni cu un barbat casatorit.acesta nu a recunoscut copilul si nu l-a vazut decat de cateva ori pana in prezent, insa acum s -a hotarat sa ceara un test de paternitate pentru a putea recunoaste copilul si ma ameninta ca o sa faca tot posibilul sa mi-l ia, pentru a-l creste impreuna cu sotia lui.are vreo relevanta in fata judecatorului faptul ca el are o situatie materiala foarte buna, iar eu nu am decat alocatia copilului si acea indemnizatie pt familie monoparentala (in total 270 ron, insa beneficiez de ajutorul neconditionat al parintilor mei care ma ajuta din punct de vedere financiar)?pot refuza acest test de paternitate, deoarece eu nu doresc nimic de la acest om?imi poate lua copilul?multumesc
Avand in vedere varsta frageda a minorului, eu ii dau zero sanse sa vi-l poata lua de langa dvs.
Daca va da in judecata, nu puteti refuza testul de paternitate. Altfel, daca vi-l solicita verbal, pt a da el o declaratie la starea civila pt recunoastere minor, nu i-l acordati.
Este foarte greu la a aceasta etate ca un minor sa fie incredintat tatalul,dar este bine sa va gasiti cat mai repede un loc de munca pentru a avea garantiile materiale necesare pentru cresterea si educarea minorului.
este foarte greu sa va ia minorul, aproape imposibil.
dar trebuie sa va angajati.
exista posibilitatea sa nu imi ia copilul acum ca are o varsta frageda, insa cand acesta se va face mai mare?ce posibilitate am sa ramana cu mine?in cazul in care ma va actiona in instanta, i se va acorda un drept la vizita si i se va stabili o pensie alimentara?are dreptul sa ia copilul cu el in weekend sau de diverse sarbatori?
am pus cam multe intrebari, dar sunt intr o situatie disperata.multumesc
nu are importanta prea mare ca are o situatie materiala mai buna, faptul ca nu munciti acum e de inteles avand in vedere ca micutul are 11 luni.copilul poate ajunge om si cu bani mai putini, important e sa fie iubit, ingrijit.
consider ca e bine ca acest copil e recunoscut de tata, va primi ajutor si va avea drepturi.
va capata drept de vizita aproape sigur dar probabil cativa ani vizita va avea loc in prezenta dvs iar cand se va face mai mare, in urma altei hotarari, il va lua si la domiciliu
de incredintat acum cat e sugar, e imposibil, dar nimeni nu va poate garanta ce se va intampla peste ani, depinde si de relatia pe care v-o construiti cu acest copil. daca tatal cere reincredintarea copilului peste 10 ani, copilul va fi si el intrebat de instanta