avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Activitate eunice77

Activitate eunice77

Discuție Pensie de urmas
Buna ziua,

Am si eu o problema, va rog sa-mi raspundeti. Am un copil de 10 ani, tatal lui a murit in februarie 2012( 34 ani). In ce conditii beneficiaza de pensia de urmas, copilul intra in grad de handicap deoarece sufera de miopie forte. Am depus actele ca casa de pensii dar imi lipseste cauza decesului. Fostul sot a murit in Franta, iar medicul de acolo mi-a eliberat un act din care reiese ca a murit de moarte naturala. Cei de la casa de pensii spun ca daca nu a murit de cancer sau accident de munca , copilul meu nu va beneficia de pensie de urmas. Fostul sot avea cancer dar a aflat inainte cu o luna de a muri si nu a fost luat in evidenta la nici un medic. Va rog sa ma indrumati pentru ca dosarul e depus si ei asteapta, la fel si eu. Multumesc.
Deci banii i-am dat fratelui lui, personal in mana.... dar fara martori... ma indoiesc ca si frate sa recunoasca...:(( Am avut incredere... urma sa ne casatorim.... dar... mi-am dus copilul la mine si atunci m-a dat afara din casa.... casa in care am bagat 1000 ron lunar timp de 5 ani , am luat bunuri.... etc:(
:(( Am imprumutat din banca. Cum sa-i pun lui in cont? Nu inteleg.
Buna,

Ma poate ajuta cineva si pe mine? Am locuit impreuna cu un barbat 5 ani, la un moment dat i-am imprumutat 6000 lei dar fara martori. Acum ne-am despratit ,dar banii nu vrea sa imi mai dea inapoi... el spune sa consider ca i-am platit chirie. #-o
El nu trebuia sa platesca impozit daca m-a tinut in chirie catre stat?