avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Activitate ialexandru

Activitate ialexandru

Răspuns la discuția mostenire apartament
Am o rugaminte, m-ati putea lamurii ce cote are fiecare in acest caz?

Multumesc!
Răspuns la discuția mostenire apartament
Acum am inteles. Va multumesc frumos si va doresc o seara placuta.
Răspuns la discuția mostenire apartament
Succesiunea nu s-a dezbatut.
Mie nu imi trebuie apartamentul, imi trebuie o suma de bani, contravaloare cotei, pe care din cate observ mama vitrega nu este dispusa mi-o dea. Dansa sustine ca apartamentul valoreaza maxim 10000euro si este un apartament cu 3 camere confort 2 situat in petrila.
Va multumesc pentru raspunsurile dvs, insa tot nu m-am lamurit cu ce am de facut.
Buna seara. Va rog sa ma ajutati sa lamuresc urmatoarea situatie. Orice sfat este bine venit pentru ca in acest moment nici nu stiu de unde si cu ce sa incep.

Parintii s-au despartit, tatal s-a recasatorit si intre timp a cumparat un apartament.
Tatal a murit, in urmare apartamentul se impartre intre mine si mama vitrega, care nu doreste sa il vanda si ma tot amageste de cativa ani ca imi va da niste bani. Ea momentan este plecata din tara.

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Ce presupune a fi PFA?
Va multumesc tuturor pentru raspuns, situatia este mai clara acum. Insa, nu exista o alta posibilitate de a colabora cu amblele firme? eu m-am in felul urmator:
raman angajat pe una din firme iar cu cealalta sa fac un contract de colaborare sau ceva de genul acesta, eventual angajat cu jumatate de norma. Ideea este sa lucrez legal pentru ambele firme si sa imi pot lua banii de la ei.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Ce presupune a fi PFA?
Va multumesc pentru mesaj. Eu nu tin neaparat sa fac PFA, doar asa mi s-a sugerat. Ideea este daca pot proceda si altfel in afara de PFA astfel incat avantajul sa fie de partea mea. Contract de colaborare fara PFA sau ceva de genul acesta. Sau este nevoie de PFA (II, PFI, sau altele) pentru a colabora cu aceste doua societati?

Eu incerc sa caut o solutie cat mai favorabila pentru mine chiar daca aceasta este alta decat PFA.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Ce presupune a fi PFA?
Multumesc de raspuns, insa pe mine nu ma intereseaza care societate are avantaj, pe mine ma intereseaza din punctul meu de vedere ce avantaje sau dejavantaje am eu si daca se poate sa fiu angajat cu norma intreaga si in acelasi timp si PFA, iar daca se poate detaliia putin acest subiect.

Multumesc
Buna ziua,

Nici nu stiu de unde sa incep dar incerc sa incerc cu inceputul.

Am 26 de ani si cativa ani de experienta in IT, mai exact telecomunicatii and co.

Sunt angajat cu norma intreaga la o societate cu domeniul de activitate Telecomunicatii de aproximativ 3 ani de zile ca Network Engineer (cod cor 213902)
Sunt in situatia in care am primit o oferta de colaborare cu o a doua firma, pe o perioada nedeterminata, insa nu vreau sa renunt la jobul actual. Am discutat cu ambele parti si sunt de acord sa prestez servicii pentru ambele firme, avand un program destul de flexibil. Ambele parti mi-au sugerat sa raman angajat cu norma intreaga pe o societate iar pe cealalta cu PFA, insa nu stiu ce inseamna si ce presupune acest PFA, pentru mine este inca un domeniu necunoscut.

Am mai citit pe undeva ca trebuie sa fi atent ce cod de activitate alegi si asa mai departe, norme de venit (care nu stiu ce inseamna) si asa mai departe.

Orice sfat este bine venit.

Va multumesc anticipat.
Alex