avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1005 soluții astăzi
Forum Activitate narcisss

Activitate narcisss

Buna seara !
Sotia mea a nascut pe 13 mai 2010. La acel moment lucra ca profesor suplinitor si ca urmare era angajata pe operioada determinata de 1 an intre septembrie 2009 si august 2010. La momentul nasterii ar mai fi avut 3,5 luni pana la incheierea perioadei contractuale.
In momentul in care finalizeaza concediul de ingrijire copil (13 mai 2012), trebuie sa se reintoarca la munca pentru terminarea celor 3,5 luni ramase din contract la momentul plecarii in concediu? Concediul de ingrijire copil se intercaleaza in perioada contractului pe perioada determinata si la profesori?
Daca am vrea sa mai concepem acum un copil este vreo varianta ca sotia mea sa beneficieze de concediu ingrijire copil si pentru cel de-al doilea ? (prelungirea cu un concediu medical sau ceva asemanator)

Situatia firmei in care lucrez este incerta, asa ca vreau sa plec din firma . Intrucat sotia mea va naste la jumatatea lunii mai, vreau sa stiu daca imi pot lua concediu medical pana atunci, si apoi sa intru in concediu ingrijire copil. Deasemeni, as vrea sa stiu daca pot lua acest concediu inaintea finalizarii celor 42 de zile de concediu de lauzie la care are dreptul sotia mea (daca pot intrerupe concediul de lauzie cu concediul de ingrijire copil). Daca aceste lucruri sunt posibile, atunci cum se va calcula concediul? 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni, inclusiv concediul medical?
Va multumesc anticipat!