avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1199 soluții astăzi
Forum Activitate alinutzza83

Activitate alinutzza83

Răspuns la discuția proces recuperare datorii
pe acea notificare nu apare trecuta adresa la care a fost trimisa, si mie mi s-a parut ciudat acest lucru... mai ales ca nu apare nici o confirmare de primire, ea apare ca fiind trimisa recomandata si stiu ca in acest caz se cere confirmare de primire.
apartamentul de unde ne-am mutat a fost inchiriat.
noi am verificat corespondenta periodic si nu am primit niciodata nimic de la aceasta firma, nici facturi, nimic!
cat despre actul aditional pe care eu il am si care nu apare in dosarul trimis de ei, cred ca ei nici nu banuiesc ca exista.
probabul persoana care s-a ocupat de acest contract a fost neglijenta si a ratacit acest act aditional, ceea ce ar explica de ce nu a ajuns nimeni niciodata sa faca conectarea la noua locatie.
eu presupun ca acest act aditional le va da peste cap tot acest proces, pentru ca prin el pot dovedi ca eu nu am intentionat niciodata sa renunt la serviciile lor, ci ei nu au fost in stare sa isi faca treaba!
deci acele taxe pe care le cer ei acum nu am de ce sa le platesc... iar facturile care au fost emise pe cele 2 luni in care echipamentul nu a functionat iarasi nu sunt justificate.
sigur voi vorbi cu un avocat inainte sa discut cu ei, ca sa stiu exact cum trebuie sa pun problema ;)
Buna ziua

Din nefericire ma confrunt cu urmatoarea problema :
In 2007 am incheiat un contract de furnizare servicii cu o importanta firma ce ofera servicii de internet, tv si telefonie, pe numele sotului.
In 2008 am infiintat o firma si am trecut contractul din 2007 de pe numele sotului meu pe numele firmei, la care sunt unic actionar.
in 2009 am depus o cerere de mutare locatie.
Noi ne-am mutat si la noua locatie nu a mai venit nimeni de la firma respectiva, chiar daca am tot sunat si insistat timp de 2 luni.
Acum am primit o citatie cum ca firma mea a fost data in judecata pentru recuprerarea unor datorii, dupa cum urmeaza :
- factura emisa pe ultima luna inainte sa ne mutam noi
- 2 facturi emise ulterior, pentru 2 luni de zile in care nu a functionat nici un echipament pt ca in momentul in care ne-am mutat a fost totul desfiintat.
- penalizari pentru aceste facturi
- o taxa de reziliere contract
- o taxa care presupune echivalentul abonamentului respectiv pe lunile ce urmau pana se incheia perioada de un an la care inceta contractul.
- cheltuieli de judecata
Un total ce depaseste suma de 1000 euro :O

Odata cu citatia respectiva am primit si un dosar intreg ce continea contractul si actele aditionale. Am observat urmatoarele lucruri :
1. In dosar nu este inclus actul aditional prin care ceream mutarea de locatie, semnat chiar cu cateva zile inainte de a ne muta de la fosta locatie, act pe care eu l-a pastrat si care are stampila firmei si semnatura persoanei care s-a ocupat de contractul nostru.
2. Pe actul aditional unde s-a facut schimbarea contractului de pe numele sotului pe numele firmei mele, la reprezentant firma este trecut tot sotul meu si nu eu, el nu are nici o treaba cu firma, semnatura este insa a mea.
3. In contract este stipulat ca in caz de neachitare facturi sau altele situatia trebuie rezolvata pe cale amiabila si abia apoi se poate apela la instanta. Ori noi nici macar nu am fost anuntati de aceasta situatie... apare in dosar o notificare trimisa catre firma, dar nu apare si o confirmare de primire a acestei notificari, noi nu am primit nimic, habar nu am unde a fost trimisa pt ca nu este trecuta acolo nici o adresa.

Acestea fiind spuse, va rog sa ma sfatuiti si pe mine cum ar trebui sa procedez mai departe?
Eu intentionez sa merg sa discut cu persoana care s-a ocupat de contractul nostru in zilele ce urmeaza, ar trebui sa consult un avocat inainte?
Cum ar fi mai bine sa procedez?
Multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri!
multumesc pentru raspunsuri... stiu unde sta respectivul, am fost la el acasa dar nu am gasit decat pe mama lui, el "chipurile" ar fi plecat din tara.
maica-sa mi-a spus atunci ca imi va plati ea datoriile, saptamana asta ramasese sa o sun sa imi dea banii, dar nu imi mai raspunde nici ea la tel.
azi vreau sa ma duc din nou la adresa si as vrea sa o iau un pic tare, sa ii spun ca depun plangere la politie si ca deschid proces, poate asa imi recuperez banii.
buna ziua

Recent ma confrunt cu o situatie deloc placuta...am avut cu chirie la cineva un apartament pt care am facut un contract de inchiriere fara a apela la un notar public.
Contractul contine datele ambelor parti precum si obligatiile fiecaruia.
Saptamana trecuta chiriasul mi-a plecat fara sa ma anunte, m-a lasat cu datorii de vreo 16 milioane la intretinere, gaze, lumina, etc, casa arata in ultimul hal, pe ultima luna nu mi-a platit ca m-a tot amanat... A plecat fara sa anunte, chiar in ziua cand trebuia sa vin sa iau chiria si mi-a lasat cheia de la casa prin vecini...totul a fost premeditat.
Stiu, greseala a fost a mea ca am avut incredere, ca nu am verificat mereu facturile si am fost prea intelegatoare cu omul.
Acum nu stiu ce sa fac, nu imi raspunde la telefon... ma gandeam sa merg la politie si sa depun o plangere si as vrea sa il dau in judecata ca sa isi plateasca datoriile, eventual sa cer si daune.
Dar nu stiu daca acel contract este legal pt a putea face asta, va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi ca nu stiu cum sa o scot la capat :(
multumesc anticipat!
Răspuns la discuția comision agentie imobiliara
trasa de par sau nu...aceasta este realitatea, si poate fi dovedita prin conversatia telefonica dintre sotul meu si acel om ( stiu ca acum se inregistreaza toate conversatiile telefonice ).
Orasul unde stau eu este foarte mic, sunt nu mai mult de 60 de blocuri in total...afisele au fost lipite la toate blocurile si probabil ca inca mai exista in unele locuri, bineinteles ca si acest om l-a vazut printre altii.
Daca agentia ar fi stiut sa negocieze astfel incat sa obtin macar un pret apropiat de cel dorit de noi, le-am fi dat comisionul.
Dar ei nici macar nu s-au bagat in negocieri, cand acest lucru este stipulat in contractul cu ei ca indatorirea lor.
Mai mult decat atat, in loc sa isi indeplineasca indatoririle contractuale si sa incerce sa prezinte casa si altor clienti, ne-au tinut pe loc cu aceasta persoana timp de mai multe saptamanai.
Intre timp noi am avut alte vizionari in urma postarii anuntului nostru prin tot orasul, si 2 persoane care au venit ne-au marturisit ca au fost cu aceeasi agentie si au vazut mai multe case in zona, dar de-a noastra nu le-au spus.
Si dupa ce indatorirea lor era sa ne gaseasca noua un cumparator, pentru ca ei cu noi aveau contract si nu cu acea persoana, i-au prezentat clientului mai multe oferte care le aveau ei la preturi mai joase, astfel determinand-ul pe om sa ne faca noua o oferta mai mica.
Din punctul meu de vedere au procedat contrar celor mentionate in contract si astfel nu mi se pare deloc imoral sa refuz plata unui comision catre ei.
Totusi, am deschis acest subiect aici pt ca ma intereseaza daca este legal ceea ce vreau sa fac si nu moral, adica daca pot exista repercusiuni legale.
Daca vroiam sa aud pareri cu privire la moralitatea intentiilor mele, ma duceam la biserica.
Cu toate astea, am dat explicatiile de mai sus, pentru ca ma consider o persoana corecta si din punctul meu de vedere intentiile mele nu sunt deloc imorale.
Răspuns la discuția comision agentie imobiliara
Buna ziua

Multumesc pentru raspuns dar tin sa va contrazic.
Agentia respectiva a trimis la vizionare niste "pustoaice" de 18 ani abia iesite de pe bancile liceului care habar nu aveau cum sa-si faca treaba.
Apoi ma gandesc ca acel contract semnat cu agentia nici nu este legal atata timp cat sotul meu este coproprietar in acte iar el nu si-a dat macar acordul pentru serviciile acestei agentii...am mentionat mai sus ca pe contractul cu agentia sunt doar datele mele si semnatura mea, ale sotului meu nu.
Daca agentia stia sa isi faca treaba, primul lucru care trebuia sa il faca era sa verifice cine este proprietarul imobilului, poate eu nu eram nici macar coproprietara. Ei nici macar nu au cerut sa vada actele de proprietate.
Si nu mi se pare deloc imoral sa nu platesc un comision avand in vedere faptul ca eu am fost prin tot orasul si am lipit afise cu anuntul de vanzare a imobilului, in urma caruia am primit mai multe oferte de la alte persoane dar s-a intamplat ca acelasi om care a venit de la agentie sa vada acest anunt si sa il contacteze pe sotul meu crezand ca este vorba de alt imobil decat cel pe care tocmai il vazuze.
Abia in urma discutiei cu sotul meu s-a hotarat omul sa cumpere, si nu atunci cand a venit cu agentia.
hello

de ceva timp incerc sa imi vand casa.
am pus anunt pe net dar am lipit si afise pe la blocuri.
o agentie imobiliara m-a contactat si mi-a spus ca au un cumparator, asa ca m-am intalnit cu ei.
la intalnire m-au pus sa semnez un contract in care se stipuleaza plata unui comision catre agentie, in cazul in care cumparatorul este o persoana adusa de ei.
omul adus de ei mi-a oferit un pret dar nu am fost de acord.
mentionez faptul ca discutiile cu agentia s-au facut doar pe nr meu de telefon.
in anunturile postate de mine este trecut nr de tel. al sotului meu.
ulterior, acelasi om adus de agentie a sunat pe nr sotului, crezand ca este vb de alta casa si a venit sa vada casa.
in cele din urma s-a hotarat sa cumpere.
ma intereseaza sa stiu daca sunt obligata sa platesc acel comision agentiei, tinand cont de cele mentionate mai sus, si de urmatoarele :
- contractul cu agentia contine doar datele mele si are doar semnatura mea iar in actele casei eu si sotul meu suntem coproprietari, 50% - 50%, sotul meu nici nu este mentionat in contractul cu agentia si semnatura lui nu este nicaieri.
- in contract nu este mentionat nimic de exclusivitate
- in momentul in care ei au venit cu omul respectiv nu s-a facut nici o fisa de vizionare, nu am semnat nici eu nici el nimic, deci practic nu au cum dovedi ca ei au adus acel om la mine.
- cumparatorul nu are nimic semnat cu ei.
astept cu interes parerile voastre.