avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Activitate cyp424

Activitate cyp424

va multumesc
buna
este obligatorie semnalarea camerelor de supraveghere?
daca am un magazin si amplasez camere,este obligatoriu sa pun si semne ca sunt camere,sau e la latitudinea mea?
din ce am citit mai sus,lipsesc doar informatiile despre locul de munca al meu.de fapt,nici nu m-a intrebat
nu,nu gasesc aceste art,16 alin 7 si 17 din OG 2/2001
din timisoara
textul exact scris este:
a condus autoturismul marca...cu nr de inmatriculare....pe str.... din timisoara neavand asupra certificatul de inmatriculare al autoturismului.in momentul opririi acesta se afla singur in masina.
fapta prevazuta de 147 r11 (cred) din HG 1391/02R (cred ca asa scrie,nu se intelege bine) si sanctionata de ..(neinteligibil)

stabilesc
amenda,suma de 360 lei
6 puncte amenda,in valoare de 360 lei
dedesubt la puncte penalizare e necompletat

la Alte mentiuni am scris ca Nu recunosc
apoi sunt semnaturile Agent constator si Contravenient
nu erau de la politia rutiera,ci erau de la o anumita sectie de politie(nu cea care se ocupa de sectorul nostru)
are vreo relevanta?
buna ziua
aseara am mers sa duc masina la garaj,care e situat la 5 case departare de unde locuiesc,si nu am luat nici un act,nici macar telefonul cu mine.si,incredibil,m-a oprit politiaa,cerand actele.le-am explicat ce si cum,ca eventual pot merge sa le aduc in 2 minute,ei nimic.nu ai actele la tine,amenda.
ajuns acasa am cautat in codul rutier si,conform articolului Art. 108,

c) 4 puncte de penalizare pentru savarsirea urmatoarelor fapte:

2. refuzul inmanarii actului de identitate, permisului de conducere, certificatului de inmatriculare sau de inregistrare, a celorlalte documente prevazute de lege, la cererea politistului rutier, precum si refuzul de a permite verificarea vehiculului;

deci,desi e foarte clara legea,acel individ m-a incaltat cu alte 2 puncte amenda.tinand cont ca 1 punct valoreaza 60 de lei...
deci am de platit 360 de lei pt ca nu am avut actele

evident am semnat ca nu recunosc fapta si eu nu au reusit sa gaseasca pe nimeni care sa semneze ca martor...
acum,legea spune ca pot plati in 48 de ore jumatate din minimul amenzii(Art. 109

(5) Contravenientul, cu exceptia persoanei juridice, poate achita, in termen de cel mult doua zile lucratoare de la data primirii procesului -verbal de constatare a contraventiei, jumatate din minimul amenzii prevazute de lege.)

cum fac sa platesc jumate din minim,ca pe procesu verbal e trecuta suma de 360 ron.