avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 810 soluții astăzi
Forum Activitate cimpazu

Activitate cimpazu

Răspuns la discuția epava-leasing
Ba da am inregistrat la inceput 2131=167 si lunar amortizare 6811=2813.
Mai tarziu soferul are un accident-dauna totala.
SC leasing imi factureaza epava pt ca ei la randul lor sunt despagubiti de asiguratorul lor.
La factura cu epava ma gandeam la urmatoarea monografie:
167=2131 cu ratele ce mai erau de platit
2813=2131 cu ce s-a amortizat
6583=2131 diferenta dintre valoarea de inventar si ce s-a amortizat
si dupa ce scot mijlocul fix din evidente sa inreg epava facturata de societatea de leasing:
2131=404 si nu inreg amortizare
411=7583 cand o duc la fier vechi
6583=2131

multumesc mult!
Discuție epava-leasing
Buna ziua, am si eu o nelamurire: am o masina in leasing financiar.
masina a fost lovita dauna totala.
firma de leasing a fost despagubita de asigurarea sa si acum imi factureaza mie epava.
ma gandesc la o astfel de monografie: 167=2131 si 2813=2131
si factura cu epava sa o inreg tot in mijloace fixe 2131=404
epava urmeaza sa o ducem la fier vechi
nu as inreg din nou amortizare si cand am factura de la fier vechi sa inreg 6583=2131 si 411=7583.
este bine? ma puteti ajuta cu o idee mai buna?
multumesc mult pt orice sfat!
Răspuns la discuția transport nonUE
multumesc mult, o seara buna
Buna ziua, o SC romaneasca neplatitoare de TVA livreaza produse finite la un client din UE.
SC rom. are vreo obligatie dpdv TVA, 390?
va multumesc mult!
Răspuns la discuția transport nonUE
multumesc mult, mult!
Discuție transport nonUE
buna ziua, eu soc. romaneasca prestez servicii de transport pt o SC rom. pe ruta romania-serbia.
facturez cu tva?
multumesc mult!
Discuție hg 1105/2011
Buna seara, hg 1105/2011 ne obliga sa depunem obligatoriu pana maine revisal 5.0.6 sau revisal 5.0.8? vad ca amenda este intre 5000 si 8000 lei. multumesc!
Răspuns la discuția plafon tva si avansurile
multumesc mult pt raspuns, o zi buna
Răspuns la discuția plafon tva si avansurile
Buna seara, am citit ca treb sa depun :-D010
-copie de pe autorizaţia de funcţionare eliberată de autoritatea competentă sau de pe actul legal de înfiinţare;
-dovada deţinerii sediului ( act de proprietate, contract de închiriere );
-alte acte doveditoare.
In ce consta alte acte doveditoare, stiti exact? as dori sa le pregatesc pana luni.
Eu trebuia sa depun D010 pana pe 10 decembrie 2011, luni suntem in 12 dec., este prevazuta amenda pt intarzierea depunerii cu 2 zile?
eu stiam ca amenda este prevazuta pt intarzierea depunerii D010 cu 30 zile.
Multumesc mult! O seara buna!
buna ziua, am gasit acest text : In cifra anuala de afaceri de 119.000 lei se include si valoarea avansurilor facturate pentru livrari de bunuri si prestari de servicii, aspect reglementat in mod expres prin normele metodologice de aplicare ale art. art. 152 alin. (1), punctul 61 alin. (2) "La determinarea cifrei de afaceri prevazute la art. 152 alin. (1) din Codul fiscal se cuprind inclusiv facturile emise pentru avansuri incasate sau neincasate si alte facturi emise inainte de data livrarii/prestarii pentru operatiunile prevazute la art. 152 alin. (2) din Codul fiscal. ......".

Aceasta prevedere a fost inserata prin HG 1620/2009 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin HG 44/2004 care a intrat in vigoare de la data de 1 ianuarie 2010.

mai este valabil? la CA intra in calcul si rulaj 419?
multumesc!
O zi buna!