avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 180 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA livrare in UE- neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

livrare in UE- neplatitor de TVA

Buna ziua, o SC romaneasca neplatitoare de TVA livreaza produse finite la un client din UE.
SC rom. are vreo obligatie dpdv TVA, 390?
va multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 21:05, 27 Martie 2012
Tb sa va inregistrati in scopuri de tva pentru ROI si tb sa depuneti 390, din cate stiu eu.
nu are nicio obligatie intrucat livrarea este scutita de tva, societatea aplicand regimul special de scutire de la art. 152 cod fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata tva pentru achizitii intracomunitare oanals oanals O microintreprindere achizitioneaza din UE materii prime care intra in procesul de productie in Romania, prin subcontractori. Ulterior, produsele obtinute sunt ... (vezi toată discuția)
Furnizare servicii intracomunitare si non-ue iflorin11 iflorin11 Buna ziua, Firma pentru care lucrez este o microintreprindere, neplatitoare de TVA, neinregistrata in ROI si nu a depasit nici un plafon de TVA, avand ca ... (vezi toată discuția)
Srl neplatitor tva: obligatie inregistrare in reg. op. intracomunitari gabriel999 gabriel999 Buna Ziua, Din cate am inteles din discutiile pe diverse forumuri, o societate SRL (vanzare de licente IT) care aplica scutirea de TVA conf. art. 152 Cod ... (vezi toată discuția)