Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA livrare in UE- neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

livrare in UE- neplatitor de TVA

Buna ziua, o SC romaneasca neplatitoare de TVA livreaza produse finite la un client din UE.
SC rom. are vreo obligatie dpdv TVA, 390?
va multumesc mult!
Tb sa va inregistrati in scopuri de tva pentru ROI si tb sa depuneti 390, din cate stiu eu.
nu are nicio obligatie intrucat livrarea este scutita de tva, societatea aplicand regimul special de scutire de la art. 152 cod fiscal.