avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Furnizare servicii intracomunitare si non-UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Furnizare servicii intracomunitare si non-UE

Buna ziua,

Firma pentru care lucrez este o microintreprindere, neplatitoare de TVA, neinregistrata in ROI si nu a depasit nici un plafon de TVA, avand ca domeniu principal de activitate servicii programare web furnizate pe cale electronica.

Urmeaza sa avem clienti din afara Romaniei si as vrea sa stiu ce trebuie facut dpdv al TVA si inregistrarilor necesare.
Pentru prestari servicii electronice, conform art 152, locul prestarii este la beneficiar, deci in afara teritoriului Romaniei.

Avem urmatoarele cazuri pe care as vrea sa le clarific:

A1.Clientul este persoana juridica intracomunitara, platitoare de TVA. Trebuie sa ne inregistram in ROI inainte de a presta serviciul? Trebuie sa ne inregistram ca platitori de TVA.Trebuie sa facturam cu TVA?
Parerea mea: Este necesara inregistrare in ROI, dar nu si in scopuri de TVA. Pe factura se va trece codul ROI si se va factura fara TVA: mentionand "Furnizor Scutit de Tva conf. art 152 din Codul fiscal din Romania"


A2.Clientul este persoana juridica intracomunitara, neplatitoare de TVA. Trebuie sa ne inregistram in ROI inainte de a presta serviciul? Trebuie sa ne inregistram ca platitori de TVA. Trebuie sa facturam cu TVA?
Parerea mea: Este necesara inregistrare in ROI, dar nu si in scopuri de TVA. Pe factura se va trece codul ROI si se va factura fara TVA: mentionand "Furnizor Scutit de Tva conf. art 152 din Codul fiscal din Romania"

A3.Clientul este persoana fizica neimpozabila, neplatitoare de TVA. Trebuie sa ne inregistram in ROI inainte de a presta serviciul? Trebuie sa ne inregistram ca platitori de TVA.Trebuie sa facturam cu TVA?

Parerea mea: Nu este necesara inregistrare in ROI, nici in scopuri de TVA. Se va factura fara TVA: mentionand "Furnizor Scutit de Tva conf. art 152 din Codul fiscal din Romania"



B1.Clientul este persoana juridica non-UE, platitoare de TVA (China, India, Japonia, etc.). Trebuie sa ne inregistram in ROI inainte de a presta serviciul? Trebuie sa ne inregistram ca platitori de TVA. Trebuie sa facturam cu TVA?

Parerea mea: Nu este necesara inregistrare in ROI, si nici in scopuri de TVA. Se va factura fara TVA: mentionand "Neimpozabil cu TVA in Romania"


B2.Clientul este persoana juridica non-UE, neplatitoare de TVA. Trebuie sa ne inregistram in ROI inainte de a presta serviciul? Trebuie sa ne inregistram ca platitori de TVA.Trebuie sa facturam cu TVA?

Parerea mea: Nu este necesara inregistrare in ROI, si nici in scopuri de TVA. Se va factura fara TVA: mentionand "Neimpozabil cu TVA in Romania"



B3.Clientul este persoana fizica non-UE neimpozabila, neplatitoare de TVA. Trebuie sa ne inregistram in ROI inainte de a presta serviciul? Trebuie sa ne inregistram ca platitori de TVA. Trebuie sa facturam cu TVA?
Parerea mea: Nu este necesara inregistrare in ROI, si nici in scopuri de TVA. Se va factura fara TVA: mentionand "Neimpozabil cu TVA in Romania"


Deci ca sumar, nu este necesara plata TVA-ului in nici unul din cazuri, pentru furnizare de servicii catre clienti din afara Romaniei, atata timp cat plafonul de TVA nu a fost depasit.

Multumesc

Alte discuții în legătură

Prestari servicii catre elvetia fiulian fiulian Buna ziua, Am o firma neplatitoare de TVA si prestez servicii IT pentru o firma din elvetia. Exista o procedura speciala pentru emiterea facturilor catre ... (vezi toată discuția)
Tva pe factura pentru clienti din ue traian_an traian_an Un SRL neplatitor de TVA in Romania, presteaza servicii in tarile UE. SRL-ul a obtinut cod special de TVA (declaratia 91) si s-a inscris in ROI (decl. ... (vezi toată discuția)
Registrul operatorilor intracomunitari alexpetre15 alexpetre15 Salut ! As dori sa aflu informatii despre inregistrarea in Registrul Operatorilor Intracomunitari . Am o [b]firma de intermediere[/b], firma este la inceput ... (vezi toată discuția)