Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Prestari servicii catre Elvetia
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Prestari servicii catre Elvetia

Buna ziua,
Am o firma neplatitoare de TVA si prestez servicii IT pentru o firma din elvetia. Exista o procedura speciala pentru emiterea facturilor catre firme din elvetia? Trebuie sa ma inscriu in ROI? Devin platitor de TVA?
Obligatia inregistrarii in Registrul Operatorilor Intracomunitari apare doar daca realizati prestari/livrari intracomunitare sau achizitii de bunuri/servicii intracomunitare.
Factura o veti intocmi fara Tva, mentionand "Furnizor Scutit de Tva conf. art 152 din Codul fiscal".

Cititi acest topic:
www.avocatnet.ro/content/for...
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
Deci, din cate inteleg, tot ce trebuie sa fac diferit fata de situatia in care as presta acelasi serviciu pt o firma romaneasca este faptul ca trebuie sa scriu pe factura "Furnizor Scutit de Tva conf. art 152 din Codul fiscal"...
Fiind neplatitor de TVA nu trebuie sa mentionati nimic in relatia cu NON -UE sau Romania. ( TVA 0 si gata)
Doar in relatia cu UE - platitori de tva exista restrictii...