Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA plafon tva si avansurile
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

plafon tva si avansurile

buna ziua, am gasit acest text : In cifra anuala de afaceri de 119.000 lei se include si valoarea avansurilor facturate pentru livrari de bunuri si prestari de servicii, aspect reglementat in mod expres prin normele metodologice de aplicare ale art. art. 152 alin. (1), punctul 61 alin. (2) "La determinarea cifrei de afaceri prevazute la art. 152 alin. (1) din Codul fiscal se cuprind inclusiv facturile emise pentru avansuri incasate sau neincasate si alte facturi emise inainte de data livrarii/prestarii pentru operatiunile prevazute la art. 152 alin. (2) din Codul fiscal. ......".

Aceasta prevedere a fost inserata prin HG 1620/2009 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin HG 44/2004 care a intrat in vigoare de la data de 1 ianuarie 2010.

mai este valabil? la CA intra in calcul si rulaj 419?
multumesc!
O zi buna!
In cifra anuala de afaceri de 119.000 lei se include si valoarea avansurilor facturate pentru livrari de bunuri si prestari de servicii, aspect reglementat in mod expres prin normele metodologice de aplicare ale art. art. 152 alin. (1), punctul 61 alin. 2.
Acest lucru este valabil inca.
Buna seara, am citit ca treb sa depun :-D010
-copie de pe autorizaţia de funcţionare eliberată de autoritatea competentă sau de pe actul legal de înfiinţare;
-dovada deţinerii sediului ( act de proprietate, contract de închiriere );
-alte acte doveditoare.
In ce consta alte acte doveditoare, stiti exact? as dori sa le pregatesc pana luni.
Eu trebuia sa depun D010 pana pe 10 decembrie 2011, luni suntem in 12 dec., este prevazuta amenda pt intarzierea depunerii cu 2 zile?
eu stiam ca amenda este prevazuta pt intarzierea depunerii D010 cu 30 zile.
Multumesc mult! O seara buna!
Nu trebuie sa depuneti decat declaratia 010 si balanta de verificare din care sa reiasa cifra de afaceri.

Toata formularistica de care pomeniti se refera la cei care vor sa se inscrie ca platitori de TVA la infiintare sau inainte sa atinga plafonul de 35.000 euro.
multumesc mult pt raspuns, o zi buna