Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA plafon 35000 E si avansurile
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

plafon 35000 E si avansurile

Buna ziua, pentru plafonul de 35000 euro se iau in calcul si avansurile facturate?
Am citit ca din 2010 nu se mai iau in calcul dar din art 152 alin2 nu m-am convins.
O zi buna!
Limita de 35.000 euro se refera la cifra de afaceri. Aceasta este constituita din rulajul conturilor 70... Cum avansurile se inregistreaza in contul 419, acestea nu se iau in calculul plafonului specificat.
multumesc mult pt raspuns
Buna ziua,
In cifra anuala de afaceri de 119.000 lei se include si valoarea avansurilor facturate pentru livrari de bunuri si prestari de servicii, aspect reglementat in mod expres prin normele metodologice de aplicare ale art. art. 152 alin. (1), punctul 61 alin. (2) "La determinarea cifrei de afaceri prevazute la art. 152 alin. (1) din Codul fiscal se cuprind inclusiv facturile emise pentru avansuri incasate sau neincasate si alte facturi emise inainte de data livrarii/prestarii pentru operatiunile prevazute la art. 152 alin. (2) din Codul fiscal. ......".

Aceasta prevedere a fost inserata prin HG 1620/2009 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin HG 44/2004 care a intrat in vigoare de la data de 1 ianuarie 2010.

am gasit in normele metodologice ca intra in CA si rulaj419. cele de mai sus mai sunt in vigoare sau erau in 2010?
multumesc!
avansurile facturate sunt luate in calcul la stabilirea plafonului de 119.000 lei, legea este destul de clara in acest sens, asa cum bine ati citat din normele de aplicare ale art. 152 cod fiscal.
Aveti dreptate. Am raspuns in graba fara sa consult legislatia. Nu e scuzabil, dar se mai intampla. Voi fi mai atent.