avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 946 soluții astăzi
Forum Activitate bubimic

Activitate bubimic

Sunt casatorita de 1 an si jumatate si am un baietel de 1 an. Vreau sa divortez insa la mijloc este copilul si faptul ca eu am facut un credit inainte de casatorie, bani care au intrat toti in casa in care locuim, casa care este pe numele sotului (cf ctr vanzare-cumparare pe 1/2) si a bunicii lui pe care o intretine (cf contract de intretinere pe 1/2 din apartament). Toate bunurile din casa sunt facturate pe numele meu, iar apartamentul cu care s-a girat pt credit este al parintilor lui. Eu sunt in crestere copil, si dupa cum se stie s-au diminuat mult veniturile, iar sotul abia si-a gasit de lucru, avand un PFA prin care colaboreaza cu o firma. Practic timpde aprox 6 luni el nu a avut venit si am trait... din ajutorul parintilor. Intrebarea principala este legata de copil - cine l-ar putea lua, avand in vedere ca el nu este de acord cu divortul si a doua este legata de credit - cum se va proceda cu plata acestuia, care este pe inca 23 ani.
Răspuns la discuția contract de intretinere
Va multumesc foarte mult:) pentru raspunsurile date, banuiam ca acesta ar fi finalul unor astefl de actiuni. Stiu ca tot ce-mi trebuie este rabdare si... rabdare. Sper sa reusesc. #-o
Buna ziua.
Sotul meu a facut contract de intretinere cu bunica lui pe o jumatate de apartament pe care era ea proprietara, cealalta jumatate fiind achizitionata prin contract de vanzare-cumparare de la mama sotului. Mentionez ca toate detaliile pe care vi le dau aici s-au intamplat inaintea casatoriei noastre, eu nefiind inclusa in niciunul dintre acte.
Contractul de intretinere are anumite stipulatii: sotul meu sa-i gateasca, sa-i asigure hrana, medicamente, curatenie, imbracaminte, asistenta medicala etc. cu venitul lui de atunci de 1000 lei/luna, venitul ei nefiind luat in calcul - pensia o utilizeaza doar pentru ea. In momentul in care s-au facut actele - cele 2 contracte - aveam nevoie de bani, fapt pt care am facut un credit de nevoi personale pe numele meu, in valoare de 50.000 Euro, pentru a putea renova acest apartament despre care vorbesc, intrucat era de nelocuit - nu avea practic decat pereti, un frigider ffffffffff vechi, aragaz, o mobila de bucatarie cumparata tot de noi anterior si alte lucruri foarte vechi si uzate, nu avea incalzire, apa curenta RECE doar la bucatarie, intrucat erau stricate toate conductele si instalatia sanitara. S-au semnat contractele, am renovat complet tot apartamentul si ne-am mutat. Intre timp ne-am casatorit, a venit pe lume si mica noastra minune, iar... sotul nu-si mai gaseste de munca de mai bine de un an de zile, supravietuind practic cu ceea ce castigam eu si acum doar cu indemnizatia de crestere copil, pe care o dau aproape toata pe rata de la banca.
Bunica este mereu nemultumita, desi intotdeauna din casa nu au lipsit mancare si cele necesare traiului mai mult decat decent, insa orice intrebare in legatura cu orice este pt ea o jugnire din partea noastra, ceea ce o face sa se simta batjocorita si doreste incetarea contractului.
Ideea este ca nici noi nu prea mai rezistam stresului creat in casa, mai ales ca este vorba despre un copil pe care vrem sa-l formam frumos, fara scandal si crize de nervi aproape zilnice.
Intrebarea mea este: ce se poate face in aceaste situatii:
1. Daca ea solicita rezilierea contractului?
2. Daca solicitam noi rezilierea contractului?
3. Investitia majora facuta in casa (pentru care am chitante, facturi etc) o putem recupera?
Multumesc anticipat.