avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1626 soluții astăzi
Forum Activitate cipry1983

Activitate cipry1983

mai mult ca sigur acele nereguli s-au facut cu stirea lui asa ca degeaba ii atrag eu lui atentia.inseamna ca nu pot dovedi neregulile si totul ramane ca inainte?
Sunt taximetrist si de ceva timp am intrat in posesia unor informatii precum ca unii colegi de ai mei au obtinut autorizatiile taxi in baza unor documente false care stau la baza acordarii autorizatiei.Aceste nereguli s-au facut cu sau fara stirea inspectorului din primarie care se ocupa cu autorizatiile taxi.As vrea sa stiu daca dosarele depuse pt autorizare de colegii mei sunt documente de interes public si daca as putea cere sa consult si eu actele din acele dosare pt a scoate la lumina acele nereguli?
Blocul in care am o garsoniera are tevile de scurgere sparte in subsol si in timp subsolul blocului s-a umplut cu dejectii si apa.Acum m-am trezit ca imi refuleaza in casa mizerie din cauza subsolului plin.M-am adresat administratorului iar acesta a zis ca nu au bani pt golirea si repararea conductelor.Din subsol iese un miros groaznic.Catre cine pot sa ma adresez pt a obliga locatarii sau asociatia sa goleasca si sa repare tevile?Ma pot adresa catre Directia de Sanatate Publica ,din cauza mirosului groaznic in care sunt obligat sa stau?Ei pot impune remedierea situatiei?Astept un raspuns de la d-voastra!
Si daca depun plangere toti cei carora le-a luat banii dar nu a dat nici o chitanta pt ca nu era infiintata asociatia,ar putea fi tras la raspundere sau nu are rost sa ma mai complic cu o plangere impotriva lui?
In februarie 2009 am dat suma de 300 ron unei persoane care vroia sa infiinteze o asociatie de proprietari pt blocul in care am o locuinta!Acesta nu a mai infiintat acea asociatie si a folosit banii stransi de la locatari in scopuri peronale.Unii locatari care au dat sume mai mici au mai primit banii inapoi dar cei care am dat mai mult nu am mai primit nimic.Cand ii cer banii imi spune ca nu are de unde sa mi-i dea.Cum imi pot recupera banii?Este asta inselaciune sau nu?Pot depune plangere penala impotriva lui pt inselaciune avand in vedere ca a trecut un an si o luna de cand am dat banii si nu am primit in schimb nici macar o chitanta?Astep niste sfaturi de la voi!