avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate aldos

Activitate aldos

Discuție Gratar/picnic
Buna ziua,

Doresc sa imi construiec un gratar in curte (sector 1) zona de case
Curtea din spate un doresc constructia avand 90 de mp , dar in spate doar ce au finalizat un mic bloc p+4.
Este ok? Risc vreo amenda, in caz de fum?

Multumesc
Răspuns la discuția Cumparare Casa de la Banca
OK. Va multumesc.
Buna ziua,

Doresc sa cumpar o casa de la o banca. Din extrasul informativ, aceasta apare in proprietatea bancii si nu exista sarcini.
La ce riscuri ma expun? In cat timp de la semnare, fostul proprietar are dreptul adjudecare?

Multumesc.
Buna ziua,

Doresc sa cumpar un imobil care se afla conform extrasului in posesia unui IFN fara sarcini.

Proprietarul acum fiind firma de leasing, iar ei doresc ca tranzactia sa se desfasoare printr-o alta firma.
Adica firma de leasing sa vanda unei firme si firma aceea sa imi vanda mie la pretul de valoare reziduala, deoarece clientul IFN-ului din ce am inteles de la IFN nu are cum sa isi recupereze niste bani.
Pretul imobilului este cu 40% sub pretul pietei, achizitia de catre mine se va face prin credit ipotecar.

Care sunt riscurile?

Multumesc anticipat

Răspuns la discuția Service judecata
Buna ziua,

Am deschis dosarul la Rca-ul vinovatului, inspectorul s-a miscat foarte repede.
Dar am fost instiintat ca el nu ma mai poate ajuta din acest moment, deoarece este la superiori pentru aprobare. Aprobare care dureaza de o luna de zile aproape.
Ce sa fac in acest caz, eu fiind foarte presat de service cu plata.
Sa apelez la CSA? Atat de mult dureaza acest proces, Rca ul a fost instiintat de accident de acum 1 an de zile de Casco(regresie).

Multumesc.
Răspuns la discuția Service judecata
Am obtinut o decizie nefavorabila de la ASF(motiv intarziere plata rata), ramane sa retrag dosarul de la CASCO si sa ma indrept catre RCA. Dupa mai bine de un an de zile, am sanse sa plateasca RCA-ul serviciului reparatia?
Răspuns la discuția Service judecata
OK. Va multumesc.
Răspuns la discuția Service judecata
Am luat masina din service, deci acceptul de plata s-a dat. Problema e ca dupa 4 luni, au descoperit ca rata 2 nu este platita la termen, oricum eu am platit si rata3.
Răspuns la discuția Service judecata
Buna ziua, Asta e problema ca nu am platit la timp. Perioada de plata s-a suprapus cu cea a evenimentului. Aveam data scadenta pe 18.02.2012 si eu am platit pe 18.03.2012. Dar m-am incadrat in cele 30 de zile de repunere a politei, dar brokerul a uitat sa faca acest lucru.
Multumesc.
Răspuns la discuția Service judecata
Buna seara,

Se pare ca tot nu vor sa plateasca asiguratorul Casco al 2 lea dosar.
Adica mai exact cel care trebuia sa se rezolve cu regres pe RCA-ul vinovatului.
Eu nu am respectat termenul de pasuire, iar brokerul nu a facut in termenul de 30 zile cererea de repunere in vigoare.
Din ce am inteles de la asigurator/broker/service, mi-au aplicat la misto regresul pe primul dosarul deschis (cel de zgarieturi, care era deschis strict pe Casco).
Dupa aproximativ 1 an de zile, mai pot reface dosarul, pentru ca serviceul de data asta sa obtina banii de la RCA-ul vinovatului?
Multumesc.