avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare imobil Leasing
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare imobil Leasing

Buna ziua,

Doresc sa cumpar un imobil care se afla conform extrasului in posesia unui IFN fara sarcini.

Proprietarul acum fiind firma de leasing, iar ei doresc ca tranzactia sa se desfasoare printr-o alta firma.
Adica firma de leasing sa vanda unei firme si firma aceea sa imi vanda mie la pretul de valoare reziduala, deoarece clientul IFN-ului din ce am inteles de la IFN nu are cum sa isi recupereze niste bani.
Pretul imobilului este cu 40% sub pretul pietei, achizitia de catre mine se va face prin credit ipotecar.

Care sunt riscurile?

Multumesc anticipat

Ultima modificare: Miercuri, 22 Octombrie 2014
aldos, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters330712 , utilizator 21:31, 22 Octombrie 2014
pai va protejeaza banca de la care luati credit ipotecar

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprumut pentru stingere creanta cdanny1980 cdanny1980 Buna ziua, Sper ca ma puteti ajuta cu informatii despre ce posibile capcane m-ar putea astepta in cazul unui imobil actualmente cu sarcini. Datele problemei ... (vezi toată discuția)
Continuarea executarii silite dupa vanzarea imobilului ipotecat gabi007 gabi007 Buna.In urma unui contract de credit ipotecar incheiat in anul 2007 cu S.C. IFN din cauza crizei economice am ajuns sa fiu executat silit apartamentul fiind ... (vezi toată discuția)
Infiintare societate leasing theanca theanca Societatile care desfasoara activitati de leasing trebuie sa fie de tip IFN? exista o lista cu societatile care sunt autorizate sa desfasoare activitati de ... (vezi toată discuția)