Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare imobil Leasing
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare imobil Leasing

Buna ziua,

Doresc sa cumpar un imobil care se afla conform extrasului in posesia unui IFN fara sarcini.

Proprietarul acum fiind firma de leasing, iar ei doresc ca tranzactia sa se desfasoare printr-o alta firma.
Adica firma de leasing sa vanda unei firme si firma aceea sa imi vanda mie la pretul de valoare reziduala, deoarece clientul IFN-ului din ce am inteles de la IFN nu are cum sa isi recupereze niste bani.
Pretul imobilului este cu 40% sub pretul pietei, achizitia de catre mine se va face prin credit ipotecar.

Care sunt riscurile?

Multumesc anticipat

aldos, utilizator
pai va protejeaza banca de la care luati credit ipotecar