avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate Amelia Muntean

Activitate Amelia Muntean

Multumesc.
Buna ziua,
Datele sunt urmatoarele:
- profesor titular, in urma examenului sustinut la Inspectoratul Scolar, cu numire pe post la unitatea de invatamant X;
- dupa 1 an scolar, profesorul doreste sa lucreze in mediul privat / renuntarea la invatamant;
- i se desface Contractul individual de munca de la unitatea de invatamant cu mentiunea in carnetul de munca

''eliberat din invatamant in interes. serviciului, conf. art. 17 L128/1997, coroborat cu Legea 1/1990 art 11 lit a) si Codul muncii din 2001, art. 69"

Din ce m-am documentat eu in aceste legi, acestea fac referire la o ''eliberare din invatamant prin transfer in interesul serviciului'' si nu explicit la o incetare a statutului de profesor titular.
Intrebarile sunt urmatoarele:
- este statutul de ''titular pe post'' identic cu acel contract individual de munca la unitatea de invatamant unde a fost repartizat?
- si-ar putea relua postul de profesor titular, dupa o ''pauza'' de 12 ani lucrati in mediu privat (in baza acestei numiri pe post, document semnat/stampilat de Inspectorat in 2001)?
- daca da, la unitatea de invatamant unde a fost numit in 2001 sau la alta unitate, in functie de posturile vacante pe specializarea respectiva?
Sau
- valabilitatea acestui statut de titular pe post este limitata si o data ''eliberat din invatamant'' desi ''prin transfer in interesul serviciului'', implicit se considera o incetare a statutului respectiv, o data cu CIM?

Mutumesc.
Răspuns la discuția Cuantum indemnizatie somaj
Multumesc!
Asadar, angajarea cu 4h/zi timp de 2 sapt nu va fi luata in calcul pentru acordarea indemnizatiei, ci doar cea cu 8h/zi?
Insa nu am gasit specificat asta in Anexa 26 (ca ''se va mentiona doar stagiul aferent unei norme intregi de 8h/zi'). Poate este implicit, asa se procedeaza?
Răspuns la discuția Cuantum indemnizatie somaj
Am incetat recent CIM si intentionez sa neneficiez de ajutor de somaj, insa:

- Am lucrat 14 luni la societatea X (anul 2013 si luna Ian 2014 inclusiv),
- incetarea CIM este cu demisie, la finalul luinii Ian. 2014
Intentionez sa ma angajez timp de mai putin de 1 luna la societatea Y, pe perioada determinata - in scopul de a beneficia ulterior de somaj.
Intrebarile mele sunt:
- pot face angajarea pe per. determinata pe o durata mai mica de o luna (2 sau 3 saptamani), atata timp cat cumulat sunt12 luni lucrate in ultimii 2 ani?
- pot face angajarea doar cu 4 ore/zi?
- Se vor lua in calcul 12 luni calendaristice sau 12 luni lucrate? Pentru ca luna Feb va fi nelucrata, va influenta calculul indemnizatiei?
- daca pe per. in care as fi in somaj, m-as angaja pe durata determinata, voi putea relua ulterior somajul, nu-i asa? Atata timp cand nu e pe per. nedeterminata CIM ar fi o solutie.
Multumesc.

Multumesc. Deci pot incheia din start un CIM-T pt mai multe misiuni - cu conditia sa am confirmarea cu privire la durata acestora misiuni.

Problema este insa ca nu intotdeauna stiu la data intocmirii primului CIM-T daca misiunea 1 se va prelungi sau nu, decat inainte cu 3-4 zile de finalul misiunii.

Si atunci, care este solutia? Un nou CIM-T sau un Act ad. la primul CIM-T?

Am gasit intre timp HG1256
ART. 10
(2) Pentru fiecare noua misiune de munca temporara, intre parti se incheie un nou contract de munca temporara, in care vor fi precizate toate elementele prevazute la alin. (1) care sunt modificate.
(3) Contractul de munca temporara incheiat pentru mai multe misiuni de munca temporara inceteaza la terminarea ultimei misiuni de munca temporara pentru care a fost incheiat.


Buna ziua. Intrebarea mea - foarte importanta pentru mine - este legata de art. 93 (unde cuvantul cheie este '...de regula...' si de art 94 alin 1 si 3, atfel:
- dat fiind un CIM-T incheiat intre parti pentru misiune1 X, avand corespondent un contract de punere a dispozitie (CPD) aferent;
- se face 1 prelungire la acest CIM-T/ respectiv la CPD, dupa care rezulta imposibilitatea prelungirii suplimentare (conform legislatiei din tara respectiva, fiind o noua misiune /desi acelasi utilizator/acelasi loc de executare a misiunii/ aceeasi functie, doar sarcini noi adaugate celor de baza), trebuie un nou CPD (cf HG 1256)
- astfel, mi s-a comunicat ca dpdv juridic, un CPD nou atrage dupa sine, fara exceptie, un nou CIM-T (cf. HG 1256 -sper ca nu-i gresesc nr.). Respectiv un nou dosar de angajare, cu Med. Mucnii, SSM si tot necesarul, desi CIM-T 1 se incheie de ex. in ziua de 15, celalalt CIM-T 2 incepe din 16!!!
- Codul Muncii mi se pare ca nu e atat de explicit, ca permite - cf. art 94 '' intocmirea unui CIM-T si pentru mai multe misiuni''
Nu inteleg.
Concluzionand:
- 1. Un nou CPD (o noua misiune) atrage dupa sine un nou CIM-T, desi la acelasi utilizator/acelasi loc de executare a misiunii/ aceeasi functie, doar sarcini noi adaugate celor de baza? In aceast caz, ce inseamna art 94 'se poate prelungi pentru mai multe misiuni' atunci?
- 2. Ce alta solutie exista pentru aceasta continuare a misiunii la acelasi utilizator? Legislatia din tara respectiva, cum spuneam, nu permite mai mult de o prelungire la CPD. Asta inseamna ca si la noi in tara procedam la fel cu CIM-T?!
Cred ca variantele sunt :
a) Un nou CIM-T !? (cf HG `1256 - mi s-a spus....)
b) Un act aditional de prelungire a CIM-T1 pentru o noua misiune, dar careia ii corespunde un nou CPD, cf. art 94 CM?

Va multumesc mult, sper ca am fost suficient de explicita. Astept cu mult inters opinia dvs.

Este posibila (prin act aditional)?
Sau nu este, ci doar in cazul unui CIm pe perioada determinata.

Multumesc.
Multumesc.
Prin urmare, in cazul enuntat de mine (salariati detasati in strainatate), plata efectuandu-se prin virament bancar, este suficient extrasul bancar ce confirma efectuarea platii. Iar fluturasii se pot elibera doar la cerere (cf art 40 alin.(2) lit. h) CM). E corect?