avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate Catalina Cabun

Activitate Catalina Cabun

Dar eu deocamdata am solicitat sistarea procedurii la OCPi.
sa inteleg ca nu am procedat corect?
i-am eliberat o adeverinta precum ca in baza legilor de fond funciar i s-a reconstituit autorului cu mostenitorul suprafata de .. ha si i s-a eliberat titlul de proprietate nr. din .
I-am eliberat aceasta adeverinta pentru a-i servi la ocpi pentru eliberarea unui duplicat.
dar dupa o saptamana am vazut titlul de proprietate in original.
Poate exista un original si un duplicat al aceluiasi titlu.
OCPi in baza adeverintei eliberate de mine ii elibereaza un duplicat al titlului
Buna seara,
sunt functionar la o primarie. M-am confruntat cu o situatie neobisnuita si nu stiu ce sa fac dpdv legal.
A venit la primarie o persoana sa ii eliberez o adeverinta precum ca i-a fost eliberat titlul de proprietate unui autor pentru a-i servi la eliberarea unui duplicat de catre Oficiul de Cadastru.
De asemenea avea la dansul si copia Monitorului Oficial in care a fost declarat pierdut titlul de prorpietate.
Dupa o saptamana vine o alta persoana cu titlul de proprietate in original.Autorul si mostenitorul din titlul de proprietate sunt decedati.
cel care a venit sa ii eliberez adeverinta sustine ca matusa dansului care are titlul in original l-ar fi furat de la tatal dansului.
Eu cand am vazut titlul de proprietate in original am transmis adresa la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara si le-am adus la cunostinta existenta titlului de proprietate in original.
Ulterior am primit telefon prin care mi se reprosa ca nu am nici o baza legala sa impiedic eliberarea duplicatului de pe titlul de proprietate.
Eu consider ca nu ar tb sa existe un titlul in original si un alt duplicat chiar daca mostenitorii nu se inteleg intre ei.
Cred ca cel mai corect ar fi sa isi rezolve problema amiabil sau prin intermediul instantelor judecatoresti.
vroiam totusi un sfat de la dumneavoastra cu privire la aceasta problema.
Multumesc
Da multumesc pentru raspuns.Am citit art. 89, alin. 2 din legea nr. 188/ 1999 republicata coroborata cu art. 92, alin. 2 lit. b.
Am citit art. 89 inainte sa lansez aceasta discutie. Eu am studii juridice, vechime in specialitate de 7 ani din care 5 ani am indeplinit functia de secretar.
Conform art. 89, alin 2 detasarea se poate dispune si pe o functie publica de conducere daca persoana indeplineste cond de studii si vechime cu obligatia de a solicita avizul ANFP - ului cu 10 zile inainte si daca la primaria unde voi fi detasata nu exista alta persoana care indeplineste aceste conditii.
Eu in prezent sunt consilier juridic - functionar public.
eu vroiam sa intreb daca mai trebuie intocmite si alte documente pe langa cele enumerate de mine
Buna ziua,

Sunt functionar public consilier juridic la o primarie. Urmeaza sa fiu detasata pe o perioada determinata in functia de secretar la o alta primarie.
Mentionez ca indeplinesc conditii de vechime si studii solicitate conform prevederilor legale.
Nu stiu sigur ce documente trebuie intocmite in acest caz. Eu m-am gandit la o adresa din partea primariei la care urmeaza sa fiu detasata prin care solicita acest lucru, acordul primarului din cadrul primariei la care sunt angajata, dispozitia de detasare data de primaria unde urmeaza sa imi desfasor activitatea. mentionez ca la primaria unde urmeaza sa fiu detasata nu exista nici o persoana care indeplineste conditiile de studii si vechime pentru a ocupa functia de secretar comuna.

Dispozitia de detasare va fi transmisa ulterior ANFP in termen de 10 zile.
va rog sa ma ajutati in legatura cu documentele care trebuie intocmite in cazul detasarii.

Multumesc
Multumesc din suflet pentru informatii.
Eu nu vreau sa o accept dar el vrea sa ma oblige. El cred ca compara primaria cu SC pe care el l-a administrat ani de zile si la falimentat.
ce pot face in situatia in care ma obliga. M-am gandit chiar la varianta sa ma transfer la o alta institutie publica.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Buna seara,
Sunt functionar public la o primarie iar primarul ma obliga sa accept postul de administrator al unei societati comerciale cu capital de stat formata din opt comune care se va ocupa cu colectarea deseurilor din cele opt comune.
Eu sunt sigura de faptul ca un functionar public nu poate fi si administrator al unul SRL dar mai vroiam sa aud o opinie.
Va multumesc