avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate mihaisorin3

Activitate mihaisorin3

Nu s-a facut o cercetare la fata locului adica pe partie . Am parasit partia mergand la locul de intalnire cu salvarea. In timp ce asteptam salvarea jandarmii mi-au solicitat o descrie a individului sa-l caute pa partie si sa-l amendeze pentru neadaptarea vitezei pe partie. Din fericire dupa descrierea facuta de mine l-au gasit , dar nu stiu daca l-au amendat. In timpul discutei telefonice a incercat sa-mi spuna sa defapt nu e el de vina ca sotia stationa pe partie lucru neadevarat , in momentul impactului ea era in picioare si mergea pe partie . De fapt spatele ei si capul a facut o flexie pe spate de aici vin si durerile din mijlocul coloanei. Nici faza cu vizibilitate redusa nu tine ca s-a intamplat in mijlocul partiei . Partia are un webcam pe portiunea aceea dar nu stiu daca functiona in accea zi si chiar daca functiona nu stiu daca s-au stocat imaginile pe vreun server
Buna ziua
Sotia a fost victima unui accident pe partia de ski. Ce s-a intamplat de fapt este ca fiind pe o partie de ski nivel mediu de dificultate a fost lovita in plin din spate de un individ care era cu snowbordul , el sustinand inca de atunci ca nu a controlat placa, partia fiind destul de buna la ora aceea , neprezentand gheta. A fost chemat Salvamontul care i-au acordat primele ingrijiri si datorita faptului ca sotia acuza dureri de spate la mijlocul coloanei vertebrale si avand o tuse seaca continua , s-a luat decizia de catre cei de la salvamont sa-i imobilizeze gatul cu un guler si s-a cheme ambulanta. I s-au administrat niste calmante pana la sosirea ambulantei , care a ajuns in timp de ora pana in statiune. A fost dusa la primul spital unde i s-au facut radiografii , un eco si un ekg . Din fericire nu avea nimic rupt , dar in continuare acuzand dureri pe tot corpul .Medicul de garda din acea zi ne-a indrumat totusi sa facem un control mai amanuntit adica sa mergem la un medic neurolog pentru a fi sigur ca totul este ok . Dupa o saptamana de concediu medical am facut o programare la medicul neurolog care dupa un consult amanuntit ne-a soilcitat totusi un RMN la coloana vertebrala. Aceasta procedura este suportata de casa de asigurari doar 50% , pacientul fiind nevoit sa plateasa restul adica in cazul acesta 500 de Ron. Nu ar fi problema sa achitam aceasta suma dar m-am gandit ca ar fi normal si moral ca suma sa fie achitata de vinovatul accidentului. Am sunat la postul de Jandarmerie de unde am aflat numarul de telefon al individului stiind ca a fost legitimat in aceea zi de catre jandarmi montani si l-am sunat. I-am explicat cum au evoluat lucrurile si ca daca se simte vinovat , moral ar fi normal ca el sa plateasca aceasta procedura urmand sa-i trimit un mesaj cu locul data si ora la care se face programare . A motivat ca nu are bani si nu vrea sa plateasca ca s-a interesat la un avocat si ca nu putem sa-i facem nimic legal. A inceput sa negocieze cu mine ca ar da jumatate sa-mi aduca bani personal , lucru care l-am refuzat , am considerat ca vrea sa-mi dea niste bani si sa scape de mine, sanatatea sotiei nefiind de negociat. Dupa vreo jumatate de ora m-a sunat el si mi-a zis ca ar fi de acord sa plateasca procedura de RMN doar daca sunt probleme , doar daca doamne fereste sunt fisuri pe coloana, daca totul este ok , el nu plateste . Acest lucru ma enervat foarte tare , RMN-ul nefiind cerut special de noi, a fost solicitat de un medic neurolog in urma unei investigatii si oricum trebuie platit.
Scuzati postarea lunga dar eu sunt nedumerit in ceea ce as putea face in continuare , mie sincer mi se pare o nesimtire maxima a acestui individ. Ce as putea face in continuare din punct de vedere legal? Nu tin neparat sa-mi plateasca RMN-ul dar daca sunt probleme ce tin de sanatatea sotiei ce-i de facut . Chiar nu exista o lege care sa faca lumina in astfel de cazuri? Sunt nedumerit si in trimitrea SMS-ului cu data si ora la care facem RMN-ul , cine stie ce o sa faca o sa zica ca l-am santajat , ca i-am cerut bani , eu de fiecare data i-am spus ca nu trebuie sa vina sa-mi dea mie bani , trebuie sa vina la ora stabilita la centrul medical , sa platesca si sa-si ia chitanta care este a lui de fapt , el a generat aceasta problema din culpa si trebuie sa suporte consecintele.
Multumesc anticipat.
ok, ms de raspunsuri , o sa-i convoc doar pe cei din comitetul executiv sa le predau actele asociatiei si stamplia cu proces verbal .
Buna ziua.

Din motive personale vreau sa-mi dau demisia din functia de presedinte de asociatie de locatari . In acest sens am afisat un convocator de sedinta langa care am afisat si demisia mea . Prezenta la prima sedinta a fost sub 50% deci nu am tinut-o iar la cea de-a doua sedinta programata prezenta a fost si mai scazuta (adica doar 3 locatari din 20) . Pana la alegerea altui presedinte de catre adunarea generala cine preia sarcinile acestuia? Comitetul executiv este format din presedinte , cenzor si doi membri si administrator.
Da , asa o sa fac, singura problema ramane cu semnatul la cei care se va mari cota parte indiviza si nu sunt putini , sunt 3 apt cu doua camere , 3 apt cu o camera dar SU mai mare si 4 apt la parter care nu au balcon. Deci 10 apt care posibil sa nu-mi semneze tabelul si atunci ce fac ???
M-ati inteles gresit , eu stiu ca trebuie sa existe o legatura intre suprafata utila si cota parte indiviza . Intre CPI si SU mostenite de la vechiul presedinte al asociatiei nu exista nici o legatura , lucru pe care eu vreau sa-l schimb dupa lege .

Daca fac eu o masuratoare in fiecare apartament fara sa mai modificam la cadastru , si aplic formula dupa legea 230, este necesar sa obtin acordul proprietarilor (pe tabel nominal cu semnatura ) cu privire la rezultatul masuratorii si al cotei parti indivize ??
Pana acum si in prezent se calculeaza dupa CF -ul blocului . Am spus intr-un post anterior ca a fost o asociatie formata din sc. A + B dar in urma unor discutii care au aparut intre cele doua scari, am hotarat sa ne infiintam propria asociatie eu fiind ales ca presedinte #-o . Si am inceput sa sap dupa aceste date initiale, date care sunt cerute de firma care se ocupa de administrarea blocului si care trebuie predate la ei de catre presedintele asociatiei pe propria raspundere. De restul se ocupa ei, eu doar sa le dau CPI si SU a apartamentelor si numarul de persoane.
Cota parte indiviza de acum nu are nici o legatura cu suprafetele utile predate de fostul presedinte la firma care se ocupa de repartizarea cheltuielilor de caldura si nici cu ce am gasit eu in contractele de vanzare cumparare de la proprietari (atat cat am gasit :() . #-o#-o
Asta cu " asa scrie in lege" am incercat-o credeti-ma dar ei compara situatia lor cu cea de la prieteni , rude la care se intampla altfel decat in lege , raspunsul fiind "pai da ca la alti se poate , noi suntem mai prosti si trebuie sa platim mai mult ".
PS: cam cat ar costa o remasurare a apartamentelor si inscrierea datelor in CF ?
Un lucru si mai cert este ca pe criza asta trebuie sa-i explic babei de la ap 2 ca are de platit mai mult la intretinere cu vreo 5 lei lei pe luna fata de calculul care se face acum si ma gandesc ca nici nu o sa termin fraza si o sa ma trezes cu vreo tigaie in cap , acompaniata de povestea medicamentelor care s-au scumpit . Problema ar mai fi si la cei cu 2 camere care si asa sunt scandalizati de fapul ca platesc mai mult si ca nu inteleg de ce ei trebuie sa platesca mai mult ptr curatenie fiinca femeia de servici nu matura la ei in casa si ca in fata usi toata lumea are 1 metru patrat .
Din suprafata pe care am gasit-o intr-un contact de v-c dupa ce aplic formula din lege si cei cu 2 camere ar trebui sa plateasca mai mult . Astept o propunere de iesire din aceasta situatie.
Cotele parti indivize din CF blocului le-am scris intr-un post anterior . Din 20 de apt doar la 6 am gasit inscrisa suprafata utila respectiv:
apt 1 (o camera fara balcon) - 31,5mp;
apt 11 (doua camere cu balcon)- 42, 67mp;
apt 12 (o camera cu balcon) - 30, 5mp;
apt 15 (similar cu 11) - 42,88mp ;
apt 16 (similar cu 12)- 30,49 mp.
Asta e tot ce am legal scris negru pe alb . Apt sunt cate 4 pe etaj.
Din pacate revin cu problema mea referitoare la calculul cotei parti indivize . De ce legea zice ca suparfata balcoanelor nu este luata in considerare la calculul cotei parti indivize , ca in extrasu CF al blocului meu se evidetiaza clar acest lucru , respectiv apatamentele fara balcon care sunt la parter au cpi de 2,24% si cele de la etajele superioare "similare" care au balcon au cpi de 2,44 %. Vreau sa precizez faptul intabularea apartamentelor s-a facut in 1993. Sa fi fost alte legi pe atunci ??
Va rog sa ma credeti ca nu scrie suprafata , am contractul meu in fata , l-am citit cap-coada si nu scrie decat cota parte indiviza de 2,44% si ceva teren 11/440.