avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate constantin.tovisi

Activitate constantin.tovisi

Buna ziua,

In primul rand va multumesc pentru raspunsul prompt domnule Stoica, aveam ceva emotii ca s-ar putea sa fi fost o problema...

De asemenea, nu exista o asociatie de proprietari, deci, despre ce declaratie este vorba?

Un weekend placut,
Constantin TOVISI
Buna ziua,

Scriu acest post pe forum pentru a va cere informatii despre legislatia cu privire la stabilirea sediului social al unei societati comerciale intr-un anume spatiu.

In cazul meu este vorba despre un spatiu pe care il am intr-o casa veche. Casa are 3 etaje, iar spatiul pe care eu il am se afla la etajul al doilea. Din cate am inteles de la Registrul Comertului am nevoie de acordul vecinilor cu care am un perete comun, deci in cazul meu 4 vecini (vertical sus, jos si respectiv, orizontal dreapta, stanga). Problema mea acum e ca eu am reusit sa strang doar 3 din aceste 4 semnaturi. Vecinului de sub mine i-a fost retrocedata locuinta in urma cu approximativ 3 ani, si el nu locuieste in Romania, ci in SUA.

Intrebarea mea este acum, cum se procedeaza in cazul de fata, in cazul in care obtinerea acordului unuia dintre vecini nu este posibila?

Multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra,
Constantin TOVISI
Buna ziua,

Suntem 2 asociati la o societate comerciala (SRL), iar asociatul meu vrea sa plece din firma.

Am inteles ca pentru a face acest lucru va trebui intocmit un contract de cesiune, care trebuie despus, impreuna cu alte documente la Registrul Comertului.

Pe langa acest lucru, pentru societate, trebuie schimbat de sediul social.

Intrebarea mea este daca pentru aceste doua schimbari se pot face in acelasi timp la Registrul Comertului, si deci ambele schimbari sa apara pe noul Act Constitutiv.

Mai mult, care sunt documentele necesare, pe langa cele deja solicitate pentru inregistrarea contractului de cesiune, care trebuiesc adaugate pentru a putea schimba de asemenea sediul social al societatii?

Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra,
Constantin Tovisi