avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate carmen.dochiu

Activitate carmen.dochiu

nu am de gand saimi dau demisia.
vor sa imi desfaca disciplinar contractul de mun ca si amsa va expun si motivul
lucrez in vanzari si sunt f multi clienti care prefera marfa fara factura. comenzile le iau eu, marfa se livreaza da catre sofer si se si incaseaza de el.comenzile se timit prin palm, unde apare o lista cu clientii activi. eu am trimis comenziile pe un client din aceea listacu care nu lucram. problema este ca acel client se afla in litigiu cu firma si in mod normal nu trebuia sa se afla in baza mea de date , trebuia sa fie blocat, sa nu se poata factura pe el. la angajare am primit o lista cu clientii aflati in litigiu, dar acel client nu se afla pe acea lista.
marfa catre clientii care nu doresc factura in mod normal pleaca din alte firme cu aviz, dar in firma unde sunt se factureaza tot pe clientul respectiv, fara ca acesta sa cunoasca lucrul respectiv. eu am cerut superiorului meu ca marfa care este ceruta fara factura sa iasa din firma pe un singur client pt a putea urmarii mai bine incasarea facuta de catre soferi si pt a nu avea probleme la o confirmare de solduri cu clientii respectivi.
eu chiar nu am facut de capul meu, am cerut aprobarea superiorului meu.
Am un contract de munca nesemnat de mine dar inregistrat la ITM, nu am fisa medicala si cazier facute la angajare, sunt preluata din somaj dar nu beneficiez de nimic in plus, iar acum dupa aproximativ 2 luni angajatorul doreste sa ma forteze sa imi dau demisia.eu doresc sa reiau somajul.
cum ar trebui sa procedez?
Răspuns la discuția conflictul de drepturi
Intr-adevar , nu este obligat sa inceteze cim din motive neimputabile salariatului, dar din ce alte motive ar putea?in mod normal ar trebui sa ma dea in somaj dar imi refuza acest drept.In situatia aceasta ce ar trebui sa fac.? Nu mi-au dat preaviz, cu toate ca in cim scrie ca in cazul concedierii perioada este de 20 zile.
Răspuns la discuția conflictul de drepturi
ma gandeam la o rezolvare pe cale amiabila cu posibilitatea platirii , in afara de drepturile salariale a zi , a ceva compensatoriu, dar, ca raspuns la cererea mea mi-i s-a spus ca nu sunt in postura de a negocia salariu compensatoriu si ca imi vor da obiective pe care sigur nu le voi putea indeplinii si imi vor desface contr de munca ca fiind necorespunzatoare postului.
Răspuns la discuția conflictul de drepturi
nu am fost de acord cu semnarea incetarii contr de munca prin acordul platilor, nu am semnat nimic pana in prezent. lucrez din data de 07.08.2007, deci beneficiez cred si de somaj, pe care au refuzat sa il acorde.pers care au efectuat platile nu au fct importante( sofer, gestionar) , de cateva ori un director si un jurist.unel din ele nu mai sunt ang firmei
Răspuns la discuția conflictul de drepturi
Contractul de munca il am inregistrat la ITM, am si actele aditionale facute pe parcurs tot cu stampila ITM.
Pe extrasele de cont apar plati facute dint conturi personale, de catre persoane diferite, nu este specificat pe virament ca sunt plati salariale. Cel putin in nici unul dint extrase nu apare asa ceva.
Firma la care lucrez isi transfera activitatea de vanzari pe alta societate din holding.
Echipa . nou angajata nu doreste si preluarea mea, de aceea mi-au propus incetarea contractului de munca de comun acord. In afara de plata drepturilor la zi( salariu +plata concediului neefectuat in anul2010) , ce drepturi financiare mai pot obtine).Precizez ca nu am semnat nici o fisa de post si nici un stat de plata , remuneratia facandu-se direct intr-un cont personal de catre terte persoane , din conturile lor personale. nu direct din contul firmei.