avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate Rorra

Activitate Rorra

Discuție succesiuni
Buna seara.Tatal meu care in urma cu aproape un an a murit a mostenit impreuna cu sora lui averea parintilor adica o casa si in jur de 9 hectare de pamint intr_un sat. mentionez ca atat parinti lui cit si sora sint morti ,,iar tittlul de proprietate este pe numele mamei lui , succesiunea neavind loc.in urma acestei situatii a ramas sotia lui adica mama mea si 3 fiice .Sora tatalui meu a lasat in urma o fiica care este casatorita si nu are copii.Tatal meu nu a reusit sa puna nici o clauza in nici un document. Acum intrebarile:
1.Cum poate mama deveni proprietara pe partea care i se cuvine de la tata? mentionez ca nepoata lui tata de pe sora nu vrea sa contribuie cu bani la succesiune dar vrea partea ei.Atat mama cit si nepoata tatalui meu s_au inteles la impartirea averii adica la jumatate totul.in acest caz poate mama sa dezbata succesiunea pt a intra in posesia averii care i se cuvine de la tata? care e procedura?
buna. as dori sa aflu mai multe informatii despre ce inseamna atunci cind esti scos de sub urmarire penala si ai proces civil. multumesc