avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1751 soluții astăzi
Forum Activitate rozanistor

Activitate rozanistor

Imi cer scuze, este vorba de un Cabinet pt profesii liberale.
Astazi am fost iarasi la Casa de Pensii cu declaratia 200 si mi-a spus clar ca trebuie sa platesc contributia CAS la venitul brut de 16000 lei.
Conform Codului fiscal venitul net din activitati independente este diferenta intre venitul brut si cheltuielile deductibile efectuate in scopul realizarii de venituri, si asa este si in declaratia 200.
Deci venitul brut este format din incasarile facute in timpul anului.
De acest lucru s-a legat persoana de la Casa de Pensii, ca in lege scrie de venitul brut indiferent de cheltuielile facute pentru obtinerea acestuia.
Abia pentru 2012, dupa ce s-a modificat Codul fiscal, se specifica efectiv care este baza de calcul a contributiei la CAS, respectiv venitul net.
Dar pentru anul 2011 :
Art. 6
(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
IV. persoanele care realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
a) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
b) membri ai intreprinderii individuale si intreprinderii familiale;
c) persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;
d) persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
e) alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;
Art. 36
Baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale pentru asiguratii prevazuti la art. 6 alin. (1) pct. IV si alin. (2) o constituie venitul lunar asigurat, inscris in declaratia individuala de asigurare sau in contractul de asigurare sociala, dar nu mai putin decat suma reprezentand 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si nici mai mult de 5 ori valoarea acestuia.

Nu am gasit nici un articol in care sa spuna ca baza careia i se aplica contributia la CAS este venitul net sau ca daca sunt pe pierdere nu platesc CAS.
Daca puteti sa imi spuneti care este baza legala pe care as putea sa o invoc pentru a anula datoriile pentru 2011 va rog sa o faceti.
Multumesc anticipat.
In anul 2011 am incasari de 16000 lei si cheltuieli de 18000 lei (fiind la inceput), deci pierderi de 2000, iar la Casa de pensii mi s-a spus ca contributia se calculeaza la venitul brut, adica la 16000 lei, deoarece asa scrie in lege si nu la venitul net.
Stie cineva unde este definit venitul brut?
Da, dar raspunsurile sunt doar la management.
Aveti raspunsurile pentru celelalte?
buna,
te pot ajuta eu
da-mi adresa de mail:rtfm: