avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate forraistefan

Activitate forraistefan

Buna ziua ,
In decursul anului 2008 am accesat un credit de nevoi personale din care am cumparat un autoturism. Am platit creditul pana la sfarsitul anului 2009 , creditul era pe 5 ani. Nemaiavand un loc de munca nu am mai putut plati ratele creditului . In anul 2009 am vandut automobilul , cumparatorul mi-a promis ca transcrie masina pe el dupa ce ii expira asigurarea, eu naiv fiind i-am dat toate actele masini , cartea de identitate cat si certificatul de inmatriculare , am facut un contract de vanzare cumparare la notar. Pana in prezent nu am reusit sa il conving sa transcrie masina pe numele lui motivand ca nu are bani si ca nu circula cu ea. Azi 01.19.2016 am primit o scrisoare de la un executor judecatoresc ca automobilul este sechestrat si ca au fost anuntate organele de politie sa ii confiste actele daca o opresc in trafic , acuma problema este ca eu nu mai gasesc actul de vanzare cumparare facut in 2009 si nu pot dovedi ca am vandut atunci masina , si nici cumparatorul nu cred ca mai poseda actul de vanzare cumparare ( dar asta nu o stiu sigur ) . Intrebarea mea este , daca pot pati ceva din punct de vedere juridic sau ce trebuie sa fac in continuare . Tin sa precizez ca din anul 2009 pana in prezent am tot insistat sa transcrie masina si el nu a vrut.
Va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns concret !
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Va multumesc din suflet ca m-ati mai linistit ca ,chiar ca am fost foarte speriat .
Ea spune ca acel proces verbal facut intre mine si colega mea nu are nici o valoare fiindca nu a fost cineva din conducere de fata si nu numai ca nu are valoare ci este frauda si ultraj.
Buna ziua ,
Am fost angajat la o firma dealer Cosmote din data de 01.08.2013. In luna Februarie 2014 in urma a mai multor conflicte cu angajatorul fiindca nu a fost multumit de vanzarile si contractele de abonament incheiate de mine m-am hotarat sa imi dau demisia , prima data am incercat sa mi se aprobe demisia fara preaviz dar fara nici un rezultat asa ca mi-a scris demisia cu un preaviz de 20 de zile . In primele zile din preaviz au urmat alte conflicte pe aceea si tema adica ca nu imi dau intereseul etc...nemaiputand sa rezist stresului i-am spus ca nu mai stau in nici un preaviz si ca plec acasa atunci am fost prima data amenintat ca daca plec acasa inainte de terminarea preavizului atunci o sa fiu dat in judecata pentru Furt calificat chiar daca eu nu am furat nici macar o coala A4 din magazin. In magazin eram 2 persoane adica eu si cu o colega de a mea , eu oricum nu mai aveam nervi sa mai raman si m-am hotarat impreuna cu colega mea sa facem inventarul magazinului si un proces verbal prin care sa reiese ca la data plecari mele din magazin inventarul era in regula si ca i-am predat colegei mele cheia de la magazin cat si inventarul care era 100% in regula , pe acest proces verbal eu am semnat ca am predat si colega mea ca a primit inventarul in regula si cheia magazinului . Acum sefa mea fiindca nu ma mai poate da in judecata pentru furt calificat atata vreme cat am facut inventarul si am predat tot ma ameninta ca ma da in judecata pentru Frauda si pentru Ultraj fiindca eu si colega mea nu am avut voie sa facem acel proces verbal de predare primire fara cineva din conducere prezent.
Intrebarea mea este ca atata timp cat am acest proces verbal semnat de colega mea ca inventarul era ok la plecarea mea ce poate sa imi faca sefa legal , adica ma poate da in judecata pentru careva din acuzatile ma sus mentionate sau alte acuzati.
Va rog foarte mult sa ma lamuriti daca risc ceva procese sau dosare sa mi se faca

Inca un aspect foarte important , eu pe cartea de munca am fost angajat ca si muncitor necalificat.
Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsurile dumneavoastra !
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
Va multumesc pentru raspuns!
In cazul in care fac pfa ce taxe si impozite voi avea de platiti asta in cazul in care eu nu vreau sa fac o afacere mare din asta adica vreau sa ma duc si eu prin piata cate o zi sau doua pe saptamana cu niste haine second sa mai imi rotunjesc putin veniturile . Intrebarea mea este daca merita sa fac pfa pentru atat si daca se renteaza ca doar no sa platesc chiar daca nu produc nimic.
Va multumesc inca o data !
Buna ziua ,
Doresc sa ma apuc de vanzarea hainelor second prin piete si targuri si asi vrea sa stiu de ce acte asi avea nevoie sa fiu in regula .
Hainele o sa le cumpar de la un depozit . Am nevoie de ceva acte de provenienta ?
Am pe cineva si intr-o tara starina care o sa imi trimita marfa periodic.
Răspuns la discuția Probleme cu radierea masinii
Va multumesc pentru raspuns.
Acum sa incerc sa va lamuresc,masina despre care e vorba eu am inmatriculat-o personal in anul 2008 , tot in acelas an am si vandut-o persoanei respective dar nu pe bani ci am dat-o pe alta masina.Masina pe care am primit-o in schimbul masini mele dupa putin timp fiindca se tot strica am vandut-o si pe acea.Pana aici sper ca m-am facut inteles, acum problema e ca eu cand am vandut masina (mai exact am facut schimb) i-am dat cumparatorului toate actele masini mele iar el a facut la fel.Ne-am inteles sa nu transcriem masinile nici unul dintre noi pana ce nu ne expira itp-ul si asigurarea cu alte cuvinte masina pe care i-am dat-o eu este inscrisa pe numele meu iar pe care am primit-o in schimb este pe numele celuilalt.Persoana respectiva este tot in posesia masini mele de atunci si masina tot pe numele meu este inscrisa si acum.In schimb eu am vandut masina pe care am primit-o de la el in urma schimbului efectuat si care e inscrisa pe el. Acum problema e ca eu nu pot radia masina fara cartea de identitate a masini si fara numerele de inmatriculare ele fiind la persoana la care am dat masina.
Nu vrea sa transcrie masina mea pe numele lui pana ce nu ii dau si eu actele masini lui pe care am vandut-o. Eu dupa ce am vandut masina pe care am primit-o de la el nu mai stiu nimic de ea.
Intrebarea mea este cum asi putea sa radiez masina mea si ce pot pati fiindca am vandut masina pe care am primito de la el in schimb fara sa o mai trec pe numele meu.

Buna ziua,
Am si eu o problema cu radierea unei masini proprietate privata,in decursul anului 2008 am scos masina proprietete privata si inscrisa pe numele meu la vanzare,am primit o oferta dar nu de bani ci de alta masina . Masina era cu cativa ani mai noua decat a mea si am acceptat,am facut actele la notar adica eu i-am vandut masina mea lui si el mi-a vandut masina lui mie ca asa a zis notarul ca e legal , masina care am luato la schimb este si ea inscrisa pe vanzator. Pana aici totul ok ne-am inteles sa transcriem masinile dupa ce ne expira itp-ul . Am ajuns acasa si surpriza mea in urmatoarele zile a fost ca incet se strica toata masina adica toate piesele pe rand ,dupa ce am investit in masina circa 700 de euro m-am enervet si am vandut-o. Si acum am ajuns si la problema cel cu care am facut schimb de masini prima data refuza sa imi dea actele sa radiez masina fiscal sa nu mai platesc impozit pe ea spunandu-mi ca pana ce nu ii aduc si eu actele de la masina lui care eu am vandut-o tot in anul 2008 nu imi da actele mele sa radiez masina fiscal. In momentul de fata eu nu am nici o masina si pentru ca am acea masina pe numele meu parinti mei nu primesc nici un ajutor de la primarie cum ar fi cel de lemne sau etc pentru ca am masina pe numele meu cu motor de 2000cmc.Cum asi putea proceda sa pot radia masina si ce pot eu pati fiindca am vandut masina lui fara sa fie trecuta pe mine.
Sper din tot sufletul ca m-am facut inteles si astept cu nerabdare raspunsurile dumneavoastra.
Va multumesc anticipat.
In primul rand vreau sa va multumes pentru promtitatea cu care mi-ati raspuns , dar mai vreau sa va la cine ar trebui sa apelez in acest caz ca dupa cum am mai spus cu banca am vorbit si nu am rezolvat nimic.
In ultimul rand mai am o intrebare daca se poate ca in contract sa fie trecuta clauza ca daca nu platesc ratele sau daca raman restant sa poata sa-mi ia tot salariul pana ce isi recupereaza restanta.
Va multumesc inca o data si astept raspunsuriel dumneavoastra.
Buna ziua, problema mea este in felul urmator, in urma cu 3 ani am luat un credit de nevoi personale in valoare de 4000 de euro , pe vremea aia aveam un serviciu bun unde castigam in jur de 500 de euro deci imi permiteam sa achit o rata de 80 de euro lunar , pana aici totul ok am achitat ratele in jur de un an dar dupa aceea a venit criza asta si de atunci nu am mai lucrat o perioada lunga de timp fiindca nu am mai gasit nimic de lucru acumuland astfel o restanta destul de mare.
Recent m-am angajat la o firma unde primesc salariul de mizerie in valoare de 150 de euro , bani pe care banca ii retrage in totalitate deci eu lucrez de 5 luni si nu am nici un ban pe card . Tin sa mentionez ca am si familia de intretinut am si un baietel de 3 ani si mai am de platit si impozite, abonamente si alte dari , dar cum banca imi ia toti bani nu pot sa fac nimic . Intrebarea mea este daca este legal sa-mi ia absolut toti bani , acum eu nu stiu daca in contract era trecut ca daca nu platesc la timp sa poata sa-mi ia ei toti bani.Oricum in ritmul asta nu o sa mai pot merge nici la servici fiindca eu stau la sat si trebuie sa fac naveta ori cu trenul ori cu masina si cum nu raman cu nici un leu pe card nu o sa mai pot face naveta .
Va rog sa-mi dati si mie un sfat cam ce asi putea sa facin cazul asta , in afara de a ajunge cu banca la o intelegere fiindca am tot incercat sa vorbesc cu ei dar raspunsul lor a fost todeauna ca este perfect legal sa-mi ia tot salariul atata timp cat am restanta la ei.
Va multumesc.