avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate sarbu_sarbu

Activitate sarbu_sarbu

Buna seara,
Sunt in curs de deschidere a unui magazin de produse electrocasnice second-hand, provenite din import UE. As vrea sa va intreb daca este in regula sa folosesc pe bannere, pliante, etc. siglele si denumirile brandurilor ce urmeaza sa le comercializez sau trebuie sa am vreo autorizatie in acest sens. Multumesc.
Multumesc pentru raspus. Este vorba de concediere individuala, care are ca scop "de a scapa de o persoana", desfiintand biroul si transferand activitatea la departamentul-mama. Absolut toata activitatea biroului se va desfasura in continuare, sub conducerea altei persoane.
Buna seara. Lucrez intr-o companie care a decis desfiintarea unui birou din cadrul unui departament, in care activau 2 persoane: sef birou si un subordonat-executant. Conducerea firmei a decis desfiintarea acestui birou si transferul activitatii catre departamentul din care facea acesta parte. Odata cu aceasta reorganizare s-a propus concedierea sefului de birou, iar subordonatul acestuia sa fie transferat in departamentul din care faceau parte si sa continue activitatea. Va rog sa ma informati daca exista o prioritate ierarhica in concedierea persoanelor (daca au acest drept sa concedieze superiorul si sa pastreze subordonatul cu toata activitatea acestora). Mentionez ca seful de birou are vechime mai mare in companie decat subordonatul acestuia. Multumesc.
Răspuns la discuția desfacerea contractului de munca
Acum i-am cerut in scris aceasta decizie, iar seful a zis ca imediat ce va fi gata traducerea in romana a actelor (directorii firmei sunt straini) ce tin de transferul personalului de la acest punct de lucru catre sediul central, ne vor expedia comunicarile in scris si instiintarile despre activitatea ce o vom derula in societate in urma acestui transfer.
Precizez ca in momentul in care ne-au comunicat ca se desfiinteaza posturile actuale - se ofera aceleasi posturi la sediul central, in alta localitate.
In aceasta situatie nu pricep in ce baza trebuie sa predau lucrul meu altei persoane, daca in decizia lor scrie ca mi se ofera acelasi post ca si cel actual?

De asemenea, cand am formulat raspunsul ca sunt de acord sa colaborez cu ei, am atasat actul aditional la contractul de munca (pe care ni l-au dat ei sa-l semnam in cazul in care suntem de acord) si l-am trimis semnat pe mail (am confirmarea de primire).
Inteleg ca este o tehnica de intimidare si vreau sa stiu cum sa raspund corect acestor provocari. Va multumesc.
Răspuns la discuția desfacerea contractului de munca
Buna ziua, va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat. Firma la care lucrez de 5 ani si-a propus sa "scape" de toti membrii departamentului nostru. Acum cateva zile ne-au trimis o notificare in care ne anunta ca "se desfiinteaza posturile din punctul actual de lucru" si "se infiinteaza aceleasi posturi la sediul central" si ca ne propun noua acele posturi noi-infiintate. Conform notificarii lor, noi trebuia sa dam un raspuns in 3 zile. Eu am formulat raspunsul in care mentionez ca sunt interesat in continuarea colaborarii cu societatea, iar astazi seful superior ierarhic ma anunta ca trebuie sa predau lucrul meu unei alte persoane, iar eu "sa decid ce fac mai departe". Va rog sa imi spuneti ce sa fac in aceasta situatie, daca sunt legale demersurile societatii. Va multumesc.