avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate optan

Activitate optan

Orice alt venit provenit din salarizare, pfa anuleaza dreptul la indemnizatie.
Răspuns la discuția Din CIC 1 in somaj apoi CIC 2.
Apreciez promptitudinea dvs, domnule tudor valeriu. OUG 148/2005 si normele ei de aplicare le am, am fost cu ele in mana atunci cand am depus dosarul pt indemnizatie, deoarece functionarul de la ghiseu nu voia sa-mi primeasca dosarul pe motiv ca nu beneficiez de indemnizatie pt ca nu am cele 12 luni de cotizare, desi i-am spus ca tocmai am sustinut licenta si conform art. eram in cele 60 zile de la absolvire. Abia atunci a chemat-o pe sefa directiei si aceasta mi-a dat dreptate. Atat de informati sunt cei care ar trebui, teoretic, sa ne sfatuiasca.
Ideea este tocmai ca in cele 3 luni, avand in vedere starea de graviditate, am sanse minime de angajare si de aceea caut solutii alternative intre CIC 1 si a 2-a nastere. Solutia cu intrarea in somaj ar fi o optiune? caci nu am gasit prevazut nimic daca am fost luata in evidenta pentru cautarea unui loc de munca inaintea primei nasteri, dar nu am beneficiat de somaj.
Pe undeva pe alt forum am gasit o explicatie la un caz asemanator ca daca sunt in perioada de 9 luni de la pierderea statutului de asigurat de asemeni beneficiez de indemnizatie, dar fara un text de lege in acest sens.
Buna ziua. Sunt intr-o situatie mai complicata si nu stiu exact cum as putea sa procedez. In iulie2008 am absolvit facutatea cu diploma de licenta, la inceputul lui august am nascut, iar pentru a primi indemnizatia pentru cresterea copilului mi s-a cerut la dosar si o adeverinta de la somaj, ca sunt in evidenta lor, desi in adeverinta de la medic era trecut stare de graviditate. Mentionez ca am lucrat FARA carte de munca pe toata perioada facultatii (la negru). Am primit adeverinta respectiva-ca sunt in perioada de 60 de zile in cautarea unui loc de munca, acum sunt in CIC 1.Intre timp aflu ca sunt din nou insarcinata, al doilea copil ar urma sa se nasca in noiembrie 2010, deci la peste 3 luni de la expirarea CIC 1. In cazul de fata este clar ca nimeni nu ma va angaja doar pentru 3 luni, deci ma gandesc cum as putea proceda. Ma pot inscrie in somaj, avand in vedere ca nu am luat indemnizatie de somaj, iar in perioada celor 60 de zile legale am nascut si automat am trecut in CIC 1? sau pot plati singura CAS, pot cere statului concediu risc maternal pentru a acoperi aceasta perioada?Multumesc anticipat.