avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 881 soluții astăzi
Forum Activitate Corina40

Activitate Corina40

Multumesc pentru incurajari Tudorioan:)! Incep cu intelegerea amiabila asa cum se stipuleaza in contract. Mai departe voi actiona functie de raspunsul lor . :(
Tudorioan, nici cu OPC-ul nu cred ca rezolv. Am avut probleme cu o societate de leasing, am facut reclamatie la OPC Bucuresti, nici in ziua de azi nu mi-au raspuns, desi reclamatia a fost insotita de toate documentele doveditoare. In tara asta ti-e frica sa mai semnezi un contract ca mori cu el de gat.#-o
BX, ptr. internet am pimit un modem gratuit, insa contractul a fost incheiat pe 12 luni si a expirat in iulie 2008; ptr. televiziunea Dolce am primit: antena, un receiver in custodie, o telecomanda ptr receiver, echipament pe care l-am inapoiat la rezilierea contractului, iar pentru telefonie nu am primit nimic gratuit si nici reduceri:((. Singurele reduceri au fost la televiziune, la pachetul Maxpack ( HBO, HBO Comedy, etc.) insa de aceste programe nu mai trebuia sa beneficiez din august 2009 odata cu redimensionarea pachetelor de programe de catre Romtelecom...........eu nu le-am solicitat in perioada indicata de RT si ar fi trebuit sa ma treaca la alt abonament, lucru care nu s-a intamplat.
Fac o adresa catre RT, incerc sa rezolv pe cale amiabila, oare e suficient?:O
Contractul prevede plata taxelor de reziliere, nu sunt stipulate sumele, ci doar faptul ca, cuantumul acestora ramane la aprecierea furnizorului.,
Prevederile Legii 161/2010 se aplica si contractelor incheiate anterior aparitiei Legii?
Am fost posesoarea unui contract de furnizare servicii de telefonie, televiziune si internet cu Romtelecom.
Am solicitat rezilierea contractului renuntand astfel la toate serviciile si am fost taxata cu taxe de reziliere in suma de 533 lei ( RON ).
Mentionez ca numai la serviciul de televiziune am renuntat cu 2 luni mai devreme decat perioada prevazuta in contract si am predat tot echipamentul ce a fost prevazut in oferta la incheierea contractului.
Suma de 533 nu este detaliata, nu stiu ptr. care serviciu platesc taxele, suma este trecuta doar in subsolul facturii, iar furnizorul imi spune doar a daca nu platesc apeleaza la o firma sa recupereze debitul.
Mai mult, in interiorul facturii sunt prevazute si "ajustari " in suma de 176 lei (ron ).
Nu mi se pare corect sa platesc taxe de reziliere si nici aceste ajustari.
Poate cineva sa ma indrume ce trebuie sa fac in aceasta situatie?
Răspuns la discuția Leasing financiar
Multumesc frumos pentru raspuns. Parca am mai capatat incredere:">
Buna ziua,
Sunt din Brasov si as dori un raspuns la urmatoarea problema:
In noiembrie 2007, am incheiat cu o societate de leasing un contract pentru un autoturism ce urma sa se deruleze pe o perioada de 4 ani.
In iulie 2009, intrucat am constatat ca societatea avea scopul de a calcula si incasa cat mai multe penalitati si taxe de somatie, am luat hotararea de a achita anticipat valoarea finantata integral si am depus o cerere in acest sens la sediul societatii din mun. Brasov. Societatea nu a binevoit sa-mi raspunda la cerere. Timp de 2 luni am asteptat emiterea facturii finale, insa societatea, a continuat sa-mi trimita facturi cu rate lunare. Am solicitat, telefonic, explicatii si mi s-a spus ca figurez cu 2 rate restante si ca nu imi emit factura finala. Le-am facut dovada platii acelor facturi insa ei au continuat sa sustina ca nu au incasat sumele respective. Am inceput corespondenta scrisa solicitand emiterea facturii finale. Societatea de leasing a refuzat pe acelasi motiv de neincasare a unor facturi. mentionez ca in contractul de leasing nu este stipulat ca emiterea facturii finale este conditionata de existenta soldului zero.
La aceasta data, am acceptat sa platesc tot ce au spus ei ca le datorez si am reusit sa primesc cartea de identitate a autoturismului.
Intrebarea mea este daca, deschizand actiune in instanta pot recupera sumele pe care le-am platit necuvenit incepand cu luna iulie 2009, luna in care am depus prima cerere de achitare anticipata a valorii finantate integral.