avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 403 soluții astăzi
Forum Activitate Razvan_Paraschiv

Activitate Razvan_Paraschiv

Multumesc pentru raspunsuri.
Hristos a Inviat !!!
Sa aveti parte de cat mai multe lucruri frumoase, nu doar acum, de Paşte, ci pe tot parcursul anului. Chiar si in zilele de luni dimineata, in cele 3 ceasuri rele de marti sau in zilele de vineri 13.
Sa va bucurati si sa-i pretuiti pe cei care va sunt alaturi si ii iubiti de fiecare data cand aveti ocazia.


Acum la subiect.
A fost internat intr-un spital de psihiatrie cu ceva ani in urma dupa ce a cazut beat si s-a lovit cu capul de o teava.
Dupa 2 zile a "fugit" din spital, cu acte. A apelat la ceva cunostiinte.
Cand e treaz este un om normal, chiar ok as putea spune. Nu mai gandeste tocmai ok insa intentiile sunt bune. Am incercat de nenumarate ori sa il convingem sa renunte la bautura definitiv si sa inteleaga lucrurile urate pe care le face cand bea. Atunci cand e treaz nu zice nimic, baga capul in pamant si tace. Uneori se lasa convins, sta cate o saptamana, doua fara sa bea o picatura, lucrurile sunt ok, si intr-o zi vine beat. Din acel moment cel putin o luna face asta zi de zi. De la o zi la alta din ce in ce mai urat.
Este si motivul pentru care mama a tot sperat ca se va schimba. Pentru ca iti da aceasta impresie dupa care vine si iti da cu ciocanul in cap. Si face asta de 18 ani de cand imi aduc eu aminte. Adica din clasa I.
Problema ramane insa violenta din timpul betiilor. Eu unul sunt demult convins ca n-o sa renunte niciodata la bautura. A trecut prea mult timp de cand asta e viata lui.
Situatia este si dramatica si trista. Pentru toata lumea. Cand e treaz mai mult timp chiar imi pare rau de el. Dupa ce s-a atins de un pahar nu vreau sa-l mai vad.
Vom vedea ce va mai fi in perioada urmatoare...
gi-jane a scris:

buna dimineata!
(nu are dreptul nimeni sa va judece, mai ales cineva care nu traieste in conditiile dvs)
durata actiunii de evacuare depinde si de tatal dvs, de cum se apara in acest proces. in afara de asta, evacuarea nu va garanteaza si liniste, tatal poate oricand sa vina la usa cu scandal, sa doarma la usa... etc
poate ar trebui sa luat in calcul o eventuala vanzare a apartamentului si sa va mutati mama mai aproape de dvs, fara ca tatal sa stie unde se muta
pana la evacuare , puteti incerca o internare fortata intr-un spital de psihiatrie.
atunci cand e baut si face scandal, puteti solicita la 112 si un echipaj de politie si unul de ambulanta.
mult succes, liniste si casa de piatra, va doresc!


Multumesc.
Un Paste Fericit alaturi de cei dragi!
Si as mai vrea sa zic ceva,
Am citit pe un alt forum de profil mesajul unui avocat intr-o situatie similara.
Mesajul era ceva de genul: chiar daca as sti ca mor de foame nu as reprezenta pe cineva care vrea sa-si dea tatal afara din casa.
Probabil domnului in cauza i-au fost platite studiile si cheltuielile de la facultatea de drept de catre tatal sau.
Mie tatal meu mi-a promis pe 30 decembrie 2009 drept cadou de nunta(de care nu s-a interesat catusi de putin - nici nu stie localul, biserica, etc) ca in noaptea de Revelion o va omori pe mama si apoi se va sinucide. Ca sa ma lase sa imi vad de viata mea.
Happy New Year nu?
Eu zic ca e o diferenta majora de perspectiva si as ruga astfel de avocati sa se abtina. Sau sa schimbe locul cu mine o saptamana.
Noapte buna.
lndines a scris:

Sunteti proprietar al imobilului si daca nu sunt alte clauze in contract, este in favoarea dvs si puteti deschide actiunea de care vorbiti. .Mergeti la un avocat, ii descrieti situatia, ii dati copii al actelor de proprietate, o lista cu martorii care cunosc aspectele descrise aici, va redacta actiunea si va va reprezenta interesele de/a lungul procesului.
Tatal , mai are posibilitati locative? daca da, le indicati avocatului.
De fapt, tot ce intereseaza cauza, va va cere avocatul angajat.


Legat de posibilitatile lui locative bunica mea(mama lui) locuieste in acelasi oras la o casa. Tata e trecut in actul ei de mostenire cu drept la 2 camere in acea casa. Deci presupun ca are unde sa se duca. Asta daca vrea sa il primeasca inainte de decesul ei. Mie tare frica insa ca nu va vrea pentru ca in urma multiplelor scandaluri si a cunoscutei probleme cu bautura nici ea(mama lui) nu mai vorbeste cu el de ani buni(decat ocazional cand se mai intalneste cu mine sau cu mama si e si el prezent pe-acasa).
Sunt dispus chiar sa-i platesc chirie undeva numai sa am siguranta ca nu se va mai apropia de mama si de mine. De restul(mancare, haine, etc.) cred ca ar fi cazul sa mai si munceasca. Are 51 de ani, nu e pensionat, doar ca nu vrea sa munceasca. Sau daca munceste 2-3 luni toti banii ii bea caci acasa(aici, acum) e totul platit. Eu nu pot sta fara mancare, lumina, TV, telefon, etc. Deci are tot ce-i trebuie.
ynocentta a scris:

In situatia in care ,dvs detineti probe temeinice si indubitabile -documente si martori,care demonstreaza ca dvs a-ti achizitionat bunurile prin aport personal,tatal dvs ,legal,nu poate ridica pretentii asupra acestora


Parintii mei au vandut fostul apartament de comun acord cand eu eram in primul an de facultate. Dupa care, tot de comun acord, au cumparat cu banii ramasi dupa achitarea datoriilor un alt apartament insa pe numele meu.
Nu se poate pune problema de aport propriu pentru ca eu nu aveam venituri la acea vreme. Martori exista si ei pot sa ateste faptul ca asta au dorit parintii mei la momentul respectiv. In contract nu este nimic scris de faptul ca parintii mei ar trebui sa locuiasca in acest apartament. Si oricum la momentul respectiv ideea lor era aceea ca se vor retrage in mediul rural.
Presupun ca daca vreau acum pot vinde apartamentul fara nici o problema, nu?
Nu vreau sa ma intelegeti gresit. Eu din mai ma mut de aici. Deja am facut impreuna cu viitoarea sotie o casa la rosu si cu un credit o sa o termin dupa nunta.
Nu vreau sa vand apartamentul. Dar nici nu vreau sa o gasesc pe mama moarta in casa. Imaginati-va cum v-ati simti daca va suna mama cand sunteti la 200km departare si va spune ca tata e beat, sparge lucruri prin casa si se plimba si o ameninta cu cutitul in mana. Eu am patit asta marti.
Omul asta e beat 23/24 de ore pe zi. Si devine violent din senin. Fara sa-i zica cineva macar un cuvant.
Evacuarea va fi urmata bineinteles de divort. Divort cu el in casa mama nu are curaj sa dea.
Stiu ca am primit apartamentul asta "pe degeaba" si ca ar trebui sa fiu recunoscator intr-un fel. Dar nu am cui. El nu mai e om.
Si cum am mai spus, nu am nevoie de el, vreau doar sa o scap pe mama de o soarta crunta. Si mai am doar o luna si jumatate...
lndines a scris:

Va inteleg, mai ales ca e vorba de un parinte , va vine foarte greu.. dar.. asta e..
Daca a fost sesizata politia de atatea ori, nu l-au dus la internare pentru dezalcoolizare? Puteau so o faca.
Daca angajati un avocat, se ocupa de tot, va sfatuiete ce si cum sa procedati...
Sarbatori linistete.


Nu am chemat Politia decat o singura data, si asta cand locuiam in vechiul apartament. NU am chemat-o pentru ca oricare ar fi fost situatia au zis ca nu au ce sa-i faca decat sa-i dea o amenda.
Credeti ca se terminau lucrurile cu bine dupa plecarea Politiei?
La alcoolizare nu vrea sa mearga pentru ca "el vrea sa bea".

La ce-a de-a doua intrebare din mesajul initial ce-mi puteti raspunde?
Buna seara.
E Vinerea Mare si mi-e si mie greu sa cred ca va scriu urmatoarele:
Tatal meu este un alcoolic incurabil si deseori devine agresiv cand bea. De ani de zile face scandaluri, sparge lucruri prin casa si o ameninta pe mama ca o omoara.
Are si perioade cand refuleaza si nu bea. Insa cand se apuca il tine cate o luna de zile, zi de zi, seara de seara. Cel mai urat face in preajma si in timpul sarbatorilor.
In ultimele 2 saptamani a stat beat tot timpul. Se trezeste dimineata, se duce sa ia ziarul si vine beat. Doarme putin, pleaca iar si iar vine beat. Seara acelasi lucru. Asta s-a intamplat si astazi. Si scandalul a tinut aproape 3 ore. Politia mi-a zis ca nu pot decat sa vina sa-i dea o amenda - lucru care cred ca nu ar face altceva decat sa inrautateasca situatia.
Asa cum va spuneam acest lucru se intampla de aproximativ 15 ani de zile. Violenta a mai scazut in intensitate insa nu si in frecventa. Probabil faptul ca eu nu mai sunt copil are un impact si am si invatat modalitatile prin careil putem calma. Insa cand eu nu sunt acasa lucrurile degenereaza rapid. Si mi-e tare frica de o imagine macabra cand vin seara acasa.
Rudele, prietenii,probabil ca si vecinii stiu de aceasta situatie.
Cand eram in clasa a 10-a i-a pus mamei cutitul la gat. Norocul a fost ca eu eram cu un prieten cu 5 ani mai mare in scara blocului, am auzit tipetele si l-am oprit.
Ne-a dat de repetate ori afara din casa(din vechiul apartament).
Inainte de Craciun anul trecut s-a imbatat, a alunecat pe gheata si s-a lovit la cap. Trecatorii au chemat salvarea si in drum spre spital a lovit-o pe asistenta din salvare iar soferul a acrosat o masina. La urgenta nu pot sa va spun ce circ a facut.
Si astea sunt doar picaturi intr-un ocean. M-am saturat sa traiesc in stres, in scandaluri si cu frica vreunei descoperiri tragice cand ma intorc seara de la munca.
Acum o sa va spun si partea "pozitiva" a lucrurilor:
In 2004 in vara datorita datoriilor pe care le stransesem(intretinere, etc.) am fost nevoiti sa vindem apartamentul.
Apartamentul in care locuim acum a fost cumparat insa pe numele meu.
Totul este trecut, facturat pe numele meu.
Din 1995 cand a fost dat afara de la compania la care lucra de 15 ani tatal meu a mai lucrat doar ocazional(cate 3-4 luni pe an). De fiecare data era dat afara din cauza bauturii.
Din 2007 de cand am terminat facultatea eu lucrez la o companie farmaceutica si castig un salariu peste medie. Din acel moment toate cheltuielile in casa le suport eu.
De cand banii nu mai sunt o problema, nici el nu se mai gandeste sa mai faca nimic.
Am incercat toate modalitatile de a-l convinge sa renunte la bautura si de a opri intr-un fel sau altul situatia asta. Nimic nu a mers.
In mai o sa ma insor si o sa ma mut de aici. Nu vreau sub nici o forma sa il las in casa cu mama(care de 4 luni e si ea somera) dupa ce eu voi pleca.
Cei de la Politia de cartier mi-au zis sa fac la Judecatorie o cerere de evacuare.
Intrebarile mele ar fi:
- Care este procedura pentru a depune o astfel de cerere si in cat timp se rezolva ea?
- Ce drepturi mai are el acum asupra apartamentului si a celorlalte bunuri(majoritatea fiind cumparate de mine in ultimii 2 ani - masina de spalat, frigider, etc.)? Nu s-a facut act de succesiune ci pur si simplu s-a cumparat acest apartament pe numele meu, fara vreo alta mentiune.
- De tot procesul se ocupa un avocat sau trebuie eu sa fac asta?
- Ce alte lucruri ar mai trebui sa stiu?
Stiu ca este o situatie cu totul anormala sa-ti dai tatal afara din casa insa nici viata mea nu a fost si nu este normala in conditiile astea. Puneti-va va rog in locul meu.
Sunt decis sa fac asta whatever it takes si chiar am nevoie de sfaturile dvs acum.
Sunt cu nervii la pamant, mama e o evapa. Asa nu se poate trai.
Pana marti nu pot face nimic si deja sunt convins ca situatia o sa se inrautateasca zilele astea.
Va multumesc si va doresc un Paşte Fericit alaturi de cei dragi!
Razvan.