avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1503 soluții astăzi
Forum Activitate ciocolata99

Activitate ciocolata99

multumesc frumos
in 2008 am avut luat permisul pt consum de alcool iar sentinta definitiva si irevocabila a fost scoaterea de sub urmarire penala.
am platit cheltuielile de judecata si amenda administrativa dupa care am fost reexaminat si asa am redobandit permisul
acum 1 saptamana am comis aceeasi fapta
cu o alcolemie de 0,77 in aerul respirat
nu m-am supus organelor legii si am fost condus la proba de sange
nu am perturbat organele legii ba chiar am fost cuminte
tin sa mentionez ca declaratia a fost scrisa de mine corect gramatical si frumos caligrafic
intrebarea mea este ce se poate intampla...daca fapta comisa in 2008 se mai ia in calcul..... va multumesc si astept raspuns

buna ziua, bogdan ma numesc pana luni am lucrat la un restaurant datorita presiuni ce se aduce pe angajatilor m-am hotarat sa plec .. mai exact .. am vrut sa plec si sa vin a doua zi pentru a scrie demisia.. dar administratorul de acolo.. am rugat sa semnez o cerere de incetarea contractului de munca cu acordul partilor (cerere scrisa de el cu data din ziua respectiva).
Intrebarea mea este .. Pe accea cerere nu trebuia si semnatura administratorului sau directorului urmata de stampila societatii...?
Dupa ce am semnat foia aceia .. mai pot intra in condiu de odihna?
sau mai pot lua somaj?

ma poate indruma cineva ... ? v-as fi recunoscator !


am fost la Sectia de Politie unde mi-a fost luat permisul adica Sect 1 mi-a fost spus. Procurorul i-a deciziile nu noi! daca procurorul spune da,Atunci iti dam j noi permisu
nu stiu ce sa mai fac,...
am pierdut atat timp cu permisul asta si multe altele..

alte solutii nu ar mai fii?
va multumesc frumos pt sfaturi... am sa merg la Seful Politiei Rutiere pt permis


va multumesc inca odata


Hristos a inviat
pai in special eliberarea permisului de conducere ..
si solutionarea cazului
dm avocat_lascoshi

probabil nu m-am exprimat sa ma puteti intelege

pe scurt
Permisul a fost luat pe data de 25.07.2008 pt alcolemie 0.15 testat cu Drager
Pe data de 05.05.2009 Am primit ameda administrativa iar procurorul mi-a spus ca pot circula .
Pe data de 24.07.2009 am fost oprit si luat permisul pentru neacordare prioritate pietoni...
Dupa 2 saptamani au constatat ei ca am circulat cu permisul suspendat am primit citatie sa ma prezint la Brigada Sector 1 cu avocat
Am dat declaratii k nu am circulat .. permisul suspendat
De atunci.... nu se mai intampla nimik.... am depus foarte multe cereri de urgentare .. cereri de eliberare permis .. si nimic
nu cred k am gresit cu nimic .. consider eu

nu ma gasesc in interiorul perioadei,,, eu sunt din ilfov .. ar trebuii sa merg la ilfov sau la sectorul unde mi s-a luat permisul

am fost comandat la amenda administrativa pentru conducerea unui vechicul neinmatriculat .. permisul mi-a fost retinut atunci pt cosum alcol .0.15 in aer am fost testat cu aparatul Drager alcoooltest .

.
in data de 27.07.2008 am cumparat o motocicleta .. neinmatriculata .. in timpul unei probe .. am fost prins pe drumu judetean de catre politie.. mi-au facut dosar . mi-au luat permisul (doar ca nu l-am predat deoarece il aveam pierdut ) politia mi-a spus sa il predau la Ilfov cand o sa il gasesc .
Pe data de 05.05.2009 am primit o citatie .. sa ma prezit cu avocatul la Parchetul de pe langa judecatoria Buftea.. judecatorul mi-a spus k sunt la prima abatere si am primit amenda administrativa de 100 ron +50 taxe de judecatorie .. dupa 1 luna am gasit permisul.. am intrebat cu avocatul dak pot circula cu permisul .. mi-a dat un raspuns afirmativ..
Prin august am fost oprit Pe Bulevardu Aviatorilor de catre un nenea politai .. nu am acordat prioritate la o mamaie .... se apropiase de zebra.. am semnat procesul verbal am recunoscut .. am gresit platesc...
Permisul mi-a fost luat pe o luna ... + amenda etc..
Dupa 2 saptamani am primit citatie sa ma prezint la Brigada de politie a Sec 1 cu avocatul...
Am fost acuzat k am circulat cu permisul suspendat ... dar... dosarul meu se terminase pe data de 05.05.2009
si de atunci ma astept un raspuns de la ei...
Am dat foarte multe cereri de urgentare si de eliberare permis .. nu am primit nici un raspuns.. au trecut 8 luni de atunci...
Ce pot face pt a obtine cel putin o dovada de circulatie... pana se termina procesul sau oo eliberare permis..
As dori sfaturi..

Va Multumesc