avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate korneltugui

Activitate korneltugui

Buna ziua! In anul 2012 mama a facut o chitanta de mana de care eu nu stiu prin care vindea 1.5 ha teren extravilan unei anume persoane, chitanta in care era trecuta suma de bani si deasemenea erau trecuti doi martori. Mama in anul 2013 a decedat si eu am facut succesiunea conform certificatului fiscal luat de la primarie in care mama aparea ca fiind proprietara si pe suprafata de 1.5 ha trecuta in respectiva chitanta de mana. Acum in 2014 presupusul cumparator a introdus o actiune in instanta prin care sa se emita un act care sa tina act de vanzare cumparare. Am uitat sa spun ca 0.25 ha din suprafata respectiva eu am vandut-o tot pe o chitanta de mana unei alte persoane care ma actionase in instanta tot pentru emiterea unui act care sa tina loc de cvc, actiune care a fost oprita printr-o interventie la instanta de presupusul cumparator din prima chitanta de mana.As dori sa stiu ce am facut eu ilegal in toata povestea,avand in vedere ca posed certificat de mostenitor pe acea suprafata de teren si impozitul pe teren a fost platit de mine.Acest cumparator nu avea si el un termen in care sa-si faca actele pe teren? Acum daca se trezeste jumatate din comuna ca au chitanta de mana eu pierd toate suprafetele de teren de pe certificatul de mostenitor? Va multumesc!
Ce se poate face daca unul din mostenitori nu este de acord cu vanzarea casei?
Cazul este urmatorul: A casatorit cu B, au impreuna doi copii (C si D), B a decedat iar unul din copii nu este de acord cu vanzarea casei detinuta initial de parinti.
bunica mea a carui mostenitor sunt este unica mostenitoare a defunctului unchi F.I.
bunica are un certificat de mostenitor in care este trecuta la masa succesorala doar un loc de veci la cimitirul Herastrau din Bucuresti dar ulterior am aflat ca defunctul mai detinea 50 ha teren agricol in jud Giurgiu etc
sunt interesat daca mai exista cale legala de a recupera mostenirea bunicii
va multumesc
daca cineva este unicul mostenitor al cuiva care a decedat si are informatii ca decedatul a fost proprietarul unor terenuri se mai poate face ceva ptr recuperarea lor sau eventual a altor proprietati aflate in proprietate la momentul decesului (anul 1975)
exista un termen legal ptr asta
va multumesc