avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate hernadi marta

Activitate hernadi marta

Discuție succesiune
tatal meu a decedat in anul 2oo3 iar mama in 2oo5.Suintem doi frati unul cu domiciliul in strainatate , nu am cerut succesiunea niciunul din noi. masa succesorala cuprinde un imobil (casa de locuit) care nu este locuita la ora actuala de nimeni si teren arabil aflat in asociatie, unde a fost predat de parintii nostri.putem pierde mostenirea daca nu am inceput formalitatile pentru succesiune in termen de 6 luni de la moartea parintilor?
Buna Ziua!
Va rug frumos ajutati-ma cu niste raspunsuri.Tatal meu a decedat pe 24 ianuarie 2010.Din prima casatorie are doua fiice, fiecare la casa ei.Din a doua casatorie suntem trei surori.Eu cu grad accentuat de handicap, fiind surdo-muta, angajata cu carte de munca,doua surori studente si mama noastra cu care tata era casatorit de 25 de ani.
Tatal meu, proprietarul unui imobil a intocmit un act de vanzare-cumparare prin care imobilul a fost intabulat pe numele meu, in decembrie 2009.
Surorile din partea tatalui au deschis succesiunea dar nu sunt de acord cu masa succesorala, spunand ca au dreptul si ei la casa.
Casa a fost cumparata de tatal meu in 1970.Dupa ce divorteaza de prima sotie, pe ea o despagubeste.
Poate fi atacat contractul de vanzare-cumparare?Are vreo importanta pretul de vanzare al casei?
Va multumesc pentru raspuns.