avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate valpetcu

Activitate valpetcu

Răspuns la discuția iesire din indiviziune
multumesc tuturor pentru raspunsurile date!

ne-am hotarat sa facem partajul prin notar unde platim onorariul de aprox 1% din valoarea expertizata a bunurilor aceeasi la care se aplica 3% in cazul partajului prin instanta. Suplimentar onorariului se mai plateste catre notar costul pentru cartea funciara deoarece tot el va face si intabularea adica un Cost Final de aprox 1,6% din masa partajabila.

in instanta se plateste taxa de timbru de 3% care iti este restituita in cazul in care partile se inteleg si fac tranzactie- cum e cazul nostru INSA, suplimentar, mai trebuie sa platesti 3% din valoarea expertizata a masei partajabile ( adica grilele notariale care apar pe siteul uniunii notarilor la "expertize") ca sa iesi din indiviziune sau sa legalizezi hotararea judecatoreasca.

Deci TOT PLATESTI 3%.

Adica 3% daca se inteleg partile caci daca nu,:sorry:;) de fapt sunt 6%.

Deci iata ca notarii sunt, cu o noua ocazie, cei mai cautati in cazul partajelor desi pana acum erau ocoliti in aceasta situatie din cauza ca erau prea scumpi. Ei, acum sunt "ieftini" si nu s-a modificat decat modul de raportare, tarifele in niciun caz! Adica din pacate pentru noi "plebea"....:tease:
Răspuns la discuția tranzactie in partaj succesoral
anexe notar, de fapt grila de evaluare a imobilelor sunt publicate pe site-ul uniunii notarilor si se regasesc ca "expertize".
asa se poate verifica daca la stabilirea onorariilor notariale notarul a folosit valoarea minima din grila sau nu... insa din experienta va pot spune ca in general folosesc valoarea minima si astfel onorariul notarilor este cam la fel.
Răspuns la discuția probleme titluri de proprietate
Nu stim daca s-a emis titlul de proprietate sau nu si pe numele cui s-a emis... Asta este din pacate problema. Asta vrem sa aflam.

La primaria din localitate nu putem sa rezolvam nimic. Asta am incercat, s-au trimis si adrese la care trebuiau sa raspunda legal in 30 de zile. Nu am primit niciun raspuns.

De asta ne gandim ca probabil s-a emis titlul pe numele fratilor mamei mele care sunt si locuiesc acolo in sat.

Si atunci vrem sa stim de unde putem sa aflam daca s-a emis acest titlu.

Multumesc pentru raspunsuri .

Răspuns la discuția iesire din indiviziune
Va multumesc pentru raspunsuri.

Totusi nu-mi este foarte clar deci sunt 2 costuri de cate 3% din valoarea bunurilor?

3% este taxa de timbru judiciar si alti 3% este taxa pentru iesire din indiviziune?

Care dintre ele se poate restitui daca se renunta la judecata - se pot restitui ambele...:rolleyes:

Cum se stabileste valoarea bunurilor? Este valoarea stabilita de grilele acelea notariale?


Buna ziua,

Eu si sora mea suntem mostenitorii unei suprafete de padure din judetul Valcea. Padurea a fost confiscata de la bunicul nostru prin decretul 115/1959 si restituita prin anul 2000 proprietarilor. Proprietarii sunt mostenitorii bunicului meu, cei 4 copii adica mama noastra si 3 frati. Mama a depus o cerere de punere in posesie la consiliul local in 2005 insa nu a primit niciun raspuns. A trimis si o cerere oficiala prin care cerea sa i se dea informatii cu privire la cererea de punere in posesie inregistrata la primarie si tot nu a primit niciun raspuns. Intre timp nu s-a mai ocupat nimeni. De 5 ani nu stim ce s-a intamplat cu padurea pe care statul a restituit-o.
Va rog sa-mi spuneti cum putem afla daca s-a facut improprietarirea pentru padurea respectiva- au fost 4 mostenitori este posibil ca padurea sa se fi restituit numai unora dintre ei ?

se poate afla ce proprietati a avut bunicul nostru in totatlitate si care este situatia lor in acest moment?

Va multumesc anticipat.
Buna,

Puteti sa-mi spuneti care ar fi cea mai avantajoasa varianta pentru a face un partaj succesoral?

Este mai bine sa-l facem prin notar? si in cazul acesta ce costuri implica?

Ce alte variante mai sunt in afara de notar- am cerut o evaluare la un birou notarial si pretul este un pic cam mare...

Multumesc anticipat!