avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1783 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme titluri de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme titluri de proprietate

Buna ziua,

Eu si sora mea suntem mostenitorii unei suprafete de padure din judetul Valcea. Padurea a fost confiscata de la bunicul nostru prin decretul 115/1959 si restituita prin anul 2000 proprietarilor. Proprietarii sunt mostenitorii bunicului meu, cei 4 copii adica mama noastra si 3 frati. Mama a depus o cerere de punere in posesie la consiliul local in 2005 insa nu a primit niciun raspuns. A trimis si o cerere oficiala prin care cerea sa i se dea informatii cu privire la cererea de punere in posesie inregistrata la primarie si tot nu a primit niciun raspuns. Intre timp nu s-a mai ocupat nimeni. De 5 ani nu stim ce s-a intamplat cu padurea pe care statul a restituit-o.
Va rog sa-mi spuneti cum putem afla daca s-a facut improprietarirea pentru padurea respectiva- au fost 4 mostenitori este posibil ca padurea sa se fi restituit numai unora dintre ei ?

se poate afla ce proprietati a avut bunicul nostru in totatlitate si care este situatia lor in acest moment?

Va multumesc anticipat.
Buna ziua !
Cum a fost restituita proprietarilor , aveti vreun act emis in acest sens ?
Primul pas ar fi sa va deplasati la primaria respectiva si sa vedeti ce raspuns primiti , in functie de acesta faceti (daca e necesar) si o adresa scrisa pe care o lasati la registratura si solicitati nr. de inregistrare (eventual copie de pe cererea inregistrata) .
In functie de raspuns ,veti proceda in consecinta , eventual reveniti cu detalii ...
Inteleg ca exista titlu de proprietate emis in conditiile legii pe numele celor 4 persoane, din anul 2000?
Daca aveti identificarea tarlalei si parcelei din care face terenul parte puteti consulta registrul agricol si planul parcelar al localitatii.
Totodata, puteti solicita si informatii cu privire la impozitul aferent imobilului, de cine a fost achitat pana in prezent.
Nu stim daca s-a emis titlul de proprietate sau nu si pe numele cui s-a emis... Asta este din pacate problema. Asta vrem sa aflam.

La primaria din localitate nu putem sa rezolvam nimic. Asta am incercat, s-au trimis si adrese la care trebuiau sa raspunda legal in 30 de zile. Nu am primit niciun raspuns.

De asta ne gandim ca probabil s-a emis titlul pe numele fratilor mamei mele care sunt si locuiesc acolo in sat.

Si atunci vrem sa stim de unde putem sa aflam daca s-a emis acest titlu.

Multumesc pentru raspunsuri .

Va puteti adresa catre Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara din judetul respectiv.
In mod normal, detin o evidenta cu titlurile de proprietate emise.
Daca aveti posibilitatea de a identifica terenul ca si amplasament (identificare tarla, parcela, vecinatati) ar fi mai accesibila identificarea titularilor.
Mai aveti la indemana planul parcelar si evidenta fiscala, incercati sa puneti presiuni pe functionarii de la registrul agricol, adrese cu numar de inregistrare si apoi sa va adresati si instantei in lipsa acestui raspuns in termenul legal.

Puteti incerca sa formulati o adresa si catre serviciul de carte funciara al localitatii (OCPI serviciul evidenta C.F.) si sa le solicitati informatii cu privire la identificarea imobilului, cu indicarea numelui bunicului.
Este posibila cercetarea in evidentele de carte funciara veche.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Detin titlu de mostenitor si carte funciara - cum obtin titlu de proprietate ? criss_rac criss_rac Buna, Bunica mea e singura mostenitoare a 350 de ha de padure , detine titlu de mostenitor si carte funciara din anii 1830 ,gasita in arhive .ce trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Probleme succesiune Gabriel_MIMLXXXVII Gabriel_MIMLXXXVII Buna ziua, Am o problema un pic complexa de succesiune pentru terenurile bunicului. Prima problema este ca toate actele de proprietate au ramas la un unchi ... (vezi toată discuția)
Intrarea in posesie de la primarie a unei mosteniri elena_george elena_george Buna ziua, am si eu o speta si nu stiu de unde sa incep. 1. Bunica mea (mama tatalui meu) a avut intr-o comuna din judetul Mehedinti 3 hectare de pamant, dar ... (vezi toată discuția)