avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme succesiune

Buna ziua,
Am o problema un pic complexa de succesiune pentru terenurile bunicului.
Prima problema este ca toate actele de proprietate au ramas la un unchi (la matusa, te fapt, ca el a decedat intre timp). Pretinde ca nu le mai are.
A doua problema este ca nici de la Primarie nu obtin mare lucru (decat niste registre vagi, dupa nenumarate cereri). Astia pretind ca au pierdut documente intr-o inundatie in '99 (dupa care s-a si relocat Primaria).
Problema este cu atat mai delicata cu cat paduri care stiam ca erau ale bunicului, acum au ajuns sa apartina unor terti, care au inceput sa le taie intr-o veselie.
Ce pot sa fac in privinta asta? Este vorba si de intravilan (cu cladiri) si extravilan (inclusiv paduri).
Ultima modificare: Miercuri, 25 Martie 2020
Gabriel_MIMLXXXVII, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriel_MIMLXXXVII , utilizator 14:22, 9 Octombrie 2023
Buna ziua,
DITL ar trebui sa aiba un istoric de rol si acolo ar trebui gasite macar tipurile de acte de proprietate.
Incercati la arhivele locale si la Camera notarilor Publici judeteana.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mulțumesc pentru răspunsul rapid.
La DITL pot cere istoric de rol al persoanei? Am văzut pe internet o cerere tip care includea date de identificare ale terenului. Ori în cazul meu, terenurile sunt cam greu de identificat.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
DITL ar trebui sa aiba un istoric de rol si acolo ar trebui gasite macar tipurile de acte de proprietate.
Incercati la arhivele locale si la Camera notarilor Publici judeteana.

Ideea e ca tot ce am putut obține pana acum, sunt niște suprafețe, nu și delimitări exacte. Nici măcar vecinii. Menționez ca terenurile sunt împrăștiate in comuna.
As putea obține ceva mai clar de la cartea funciara?
Buna ziua,
Incercati si la CF daca acele terenuri au fost inscrise.
Mergeti personal la DITL si discutati cu cei de acolo.
Daca va este greu, luati legatura cu un avocat care sa va sprijine.
Ultima modificare: Miercuri, 25 Martie 2020
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Daca sunteti din Ardeal, la Cartea Funciara aveti tot istoricul si delimitarile exacte.
Daca insa sunteti din alta zona a tarii, e mai greu. Dar merita sa incercati.

Alte discuții în legătură

Stabilire intravilan ºi extravilan în registru agricol '59 - '63 jorrdy jorrdy Bună ziua. Aș dori să știu dacă primăria poate stabili pe baza datelor înscrise în registrul agricol \'59 - \'63 care este intravilanul ... (vezi toată discuția)
Ce trebuie facut pentru a avea drept de propietar pe niste suprafete de padure care, in cartea funciara apar pe numele stramosilor? brown_eyes brown_eyes Buna. Problema este urmatoarea: Am descoperit de curand ca pe numele bunicii nu se afla nici macar un hectar de padure, desi se stie ca ar trebui sa aiba ceva ... (vezi toată discuția)
Retrocedare teren leusan leusan Bunicul mei patern a detinut mai multe terenuri atat intravilane cat si extravilane ,pe raza unei comune,care au fost preluate abuzivc odata cu ... (vezi toată discuția)