Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme succesiune

Buna ziua,
Am o problema un pic complexa de succesiune pentru terenurile bunicului.
Prima problema este ca toate actele de proprietate au ramas la un unchi (la matusa, te fapt, ca el a decedat intre timp). Pretinde ca nu le mai are.
A doua problema este ca nici de la Primarie nu obtin mare lucru (decat niste registre vagi, dupa nenumarate cereri). Astia pretind ca au pierdut documente intr-o inundatie in '99 (dupa care s-a si relocat Primaria).
Problema este cu atat mai delicata cu cat paduri care stiam ca erau ale bunicului, acum au ajuns sa apartina unor terti, care au inceput sa le taie intr-o veselie.
Ce pot sa fac in privinta asta? Este vorba si de intravilan (cu cladiri) si extravilan (inclusiv paduri).
Gabriel_MIMLXXXVII, utilizator
Buna ziua,
DITL ar trebui sa aiba un istoric de rol si acolo ar trebui gasite macar tipurile de acte de proprietate.
Incercati la arhivele locale si la Camera notarilor Publici judeteana.
Mulțumesc pentru răspunsul rapid.
La DITL pot cere istoric de rol al persoanei? Am văzut pe internet o cerere tip care includea date de identificare ale terenului. Ori în cazul meu, terenurile sunt cam greu de identificat.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
DITL ar trebui sa aiba un istoric de rol si acolo ar trebui gasite macar tipurile de acte de proprietate.
Incercati la arhivele locale si la Camera notarilor Publici judeteana.

Ideea e ca tot ce am putut obține pana acum, sunt niște suprafețe, nu și delimitări exacte. Nici măcar vecinii. Menționez ca terenurile sunt împrăștiate in comuna.
As putea obține ceva mai clar de la cartea funciara?
Buna ziua,
Incercati si la CF daca acele terenuri au fost inscrise.
Mergeti personal la DITL si discutati cu cei de acolo.
Daca va este greu, luati legatura cu un avocat care sa va sprijine.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Daca sunteti din Ardeal, la Cartea Funciara aveti tot istoricul si delimitarile exacte.
Daca insa sunteti din alta zona a tarii, e mai greu. Dar merita sa incercati.