avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1547 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme succesiune

Buna ziua,
Am o problema un pic complexa de succesiune pentru terenurile bunicului.
Prima problema este ca toate actele de proprietate au ramas la un unchi (la matusa, te fapt, ca el a decedat intre timp). Pretinde ca nu le mai are.
A doua problema este ca nici de la Primarie nu obtin mare lucru (decat niste registre vagi, dupa nenumarate cereri). Astia pretind ca au pierdut documente intr-o inundatie in '99 (dupa care s-a si relocat Primaria).
Problema este cu atat mai delicata cu cat paduri care stiam ca erau ale bunicului, acum au ajuns sa apartina unor terti, care au inceput sa le taie intr-o veselie.
Ce pot sa fac in privinta asta? Este vorba si de intravilan (cu cladiri) si extravilan (inclusiv paduri).
Ultima modificare: Miercuri, 25 Martie 2020
Gabriel_MIMLXXXVII, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriel_MIMLXXXVII , utilizator 14:22, 9 Octombrie 2023
Va mulțumesc pentru răspunsuri.
Din păcate nu sunt din Ardeal. Dar când se va liniști treaba cu epidemia, voi lua la rand toate opțiunile care mi-au fost date în aceasta discuție.

Citescsainvat a scris:

Daca sunteti din Ardeal, la Cartea Funciara aveti tot istoricul si delimitarile exacte.
Daca insa sunteti din alta zona a tarii, e mai greu. Dar merita sa incercati.

Solicitati la primarie, chiar daca spun ca au distruse arhivele, extras din Registrul agricol din anii 1950-1960 pe numele bunicului. Depuneti la arhivele nationale si la cele judetene ale zonei solicitarea sa va emita un extras din recensamantul din 1947 tot pe numele bunicului. Verificati la arhive, personal in sala de lectura, registre din anii cand a trait bunicul. In general toate documentele primariilor se depuneau la arhiva. Verificati si la carte funciara si vedeti cine sunt cei care folosesc padurea. solicitati un plan parcelar al terenurilor extravilane si intravilane.
Ultima modificare: Joi, 26 Martie 2020
Alexandrina Mihai,
Buna ziua,

Revenind la topicul de mai sus, am reusit sa clarific treaba cu padurea, prin metoda sugerata de doamna Mihai, mai sus.

In prezent, am depus o cerere de punere in posesie a suprafetelor din rol, dar de doi ani de zile, Primaria taraganeaza, pe motiv ca nu au cadastrist. Iar solutia este, fie vin eu cu cadastrist, pe costul meu, ori astept pana firma externa contractata pe fonduri europene va finaliza cadastrul in comuna (ceea ce, nu se stie cand va fi).
Pentru acest demers, chiar este nevoie de cadastru? Demersul este de a emite titlul de proprietate pe numele bunicului decedat (pe baza rolului), urmand ca, ulterior, mostenitorii sa faca succesiunea.
Nu este nevoie de cadastru dacă exista un titlu de proprietate eliberat pe intravilan, de exemplu. Primaria va poate da o Adeverință anexa la titlu pt padure pe baza căreia puteți face succesiunea (dacă nu sunteți din Transilvania). Dar nu toate primăriile procedează asa, nu stiu de ce. Dacă bunicii d-voastră au fost înregistrați ca plătitori de impozit, cred ca merge mai ușor. Dacă nu, durează mai mult.

Gabriel_MIMLXXXVII a scris:

Buna ziua,

Revenind la topicul de mai sus, am reusit sa clarific treaba cu padurea, prin metoda sugerata de doamna Mihai, mai sus.

In prezent, am depus o cerere de punere in posesie a suprafetelor din rol, dar de doi ani de zile, Primaria taraganeaza, pe motiv ca nu au cadastrist. Iar solutia este, fie vin eu cu cadastrist, pe costul meu, ori astept pana firma externa contractata pe fonduri europene va finaliza cadastrul in comuna (ceea ce, nu se stie cand va fi).
Pentru acest demers, chiar este nevoie de cadastru? Demersul este de a emite titlul de proprietate pe numele bunicului decedat (pe baza rolului), urmand ca, ulterior, mostenitorii sa faca succesiunea.

Ultima modificare: Luni, 2 Octombrie 2023
Flori7912, utilizator
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns,

Nu exista titlu de proprietate nici pe intravilan (doar rol). Padurea era in discutie mai sus, doar pentru ca aveam nelamuriri in legatura cu suprafata.
Dar cererea este pe intreaga suprafata (intravilan - curte, cladiri etc.; extravilan - padure, pasuni, vie etc.)
Iar referitor la celelalte conditii - nu, nu sunt din Transilvania; si da, bunicii erau platitori de impozit, ulterior mama plateste impozitul pe intravilan integral, iar pe extravilan partial.
Ultima modificare: Luni, 9 Octombrie 2023
Gabriel_MIMLXXXVII, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stabilire intravilan ºi extravilan în registru agricol '59 - '63 jorrdy jorrdy Bună ziua. Aș dori să știu dacă primăria poate stabili pe baza datelor înscrise în registrul agricol \'59 - \'63 care este intravilanul ... (vezi toată discuția)
Ce trebuie facut pentru a avea drept de propietar pe niste suprafete de padure care, in cartea funciara apar pe numele stramosilor? brown_eyes brown_eyes Buna. Problema este urmatoarea: Am descoperit de curand ca pe numele bunicii nu se afla nici macar un hectar de padure, desi se stie ca ar trebui sa aiba ceva ... (vezi toată discuția)
Retrocedare teren leusan leusan Bunicul mei patern a detinut mai multe terenuri atat intravilane cat si extravilane ,pe raza unei comune,care au fost preluate abuzivc odata cu ... (vezi toată discuția)