avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate ANA001

Activitate ANA001

Răspuns la discuția accident
multumesc mult pentru raspunsuri.
taxa pe care ar trebui sa o platesc cam la ce valoare se ridica?
Discuție accident
Am suferit un accident cum numai in Romania se poate intampla. In timp ce ma aflam in tren in vagonul cuseta,a cazut patul de deasupra peste mine cauzandu-mi rani ce au necesitat interventia medicilor,cu salvare,tot tacamul.Am inteles ca se poate da in judecata CFR-ul in civil (actiune in pretentii).Trebuie sa platesc o taxa in functie de suma pe care o voi cere drept despagubire pentru vatamari?

Multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde. Daca ar da tatal meu in judecata uzina faur unde a lucrat ca sudor si sudor CTC, s-ar putea sa obtina grupa I? el ar vrea si un spor de fidelitate ca a lucrat 30 ani neintrerupti acolo. a incercat sa discute la uzina dar s-a lovit de indiferenta si amanari.un coleg de-al lui i-a zis ca a castigat in instanta grupa I.se poate asa ceva?cam in ce ar consta un astfel de proces,ce probe ar trebui sa aduca?
Buna ziua. Se mai poate face ceva daca nu am atacat decizia de pensionare in termenul de 45 de zile? tatal meu fost incadrat ca sudor din 1960-1969 apoi ca CTC sudor pana in 1995 si i s-a dat grupa II desi el considera ca avea dreptul la grupa II,din cauza toxicitatii si a conditiilor grele de munca.decizia a primit-o anul trecut in aprilie dar a neglijat sa se intereseze.va rog mult ajutati-ne cu un raspuns.multumesc anticipat.
Răspuns la discuția succesiune
nu inteleg,daca toti mostenitorii dau declaratie ca renunta la mostenire, atunci cui revine partea defunctului?
declaratia s-ar da la notar sau la instanta? cam cat ar costa?
Răspuns la discuția succesiune
la notar nu se plateaste taxe de timbru de 3%, ci doar la instanta?
Discuție succesiune
Vreau sa ma lamuriti si pe mine ce trebuie sa fac in situatia urmatoare:
Bunica mea a murit acum un an si jumatate si nu s-a facut mostenirea. Impreuna cu bunicul si cu sotul meu locuim in casa bunicilor si avem grija si de el.Intelegerea a fost ca ei sa ne treaca casa pe numele nostru insa s-a intamplat ca bunica sa moara inainte.Bunicii au 4 copii in viata ,care am inteles ca au dreptul la mostenire.Unii din ei ba afirma ca ar fi de acord sa mi se dea mie casa,ba ca nu ar fi. Tatal meu e de acord sa imi revina mie partea lui si bunicul la fel,ar vrea sa imi revina mie casa si terenul.
Va rog sa imi spuneti care e procedura sa mi se poata face actele pe casa,mie in calitate de nepoata. Daca toti ar fi de acord,ar putea sa cedeze partea lor in favoarea bunicului sau al tatalui meu pentru ca apoi bunicul/tatal sa imi vanda si partea lui? Cat are fiecare parte din mostenire?care ar fi costurile?am inteles ca la instanta s-ar plati o taxa de timbru,nu se platese si la notar?Multumesc anticipat pentru raspunsuri.