avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Activitate ionicon

Activitate ionicon

Răspuns la discuția majorare pensie
exista o alta institutie la care ma pot adresa?
Răspuns la discuția majorare pensie
stiu sigur ca lucreaza, stiu localitatea,dar nu stiu firma
as dori sa stiu daca exista o institutie ,ex consulat, ambasada,care imi poate oferi informatiile necesare
Discuție majorare pensie
buna ziua,
doresc si eu o lamurire daca este posibil. cu ceva timp in urma am divortat si pentru ca eu am solicitat copilul fostul sot trebuie sa-mi dea pensie alimentare de 150 ron. la vremea aceea nu lucra cu contract de munca. acum a plecat sa lucreze in germania,se pare cu contract.exista vreo posibilitate sa fac demersuri pentru a mari pensia si carei institutii ma pot adresa pt a avea certitudinea ca lucreaza cu contract
Răspuns la discuția lamurire
fostul sot se refera in cerea reconventionala numai la firma si afirma ca eu l-am parasit(de fapt m-a scos afara) pt ca nu mai avea bani, lucru care nu e adevarat . imi este teama sa nu se scrie in sentinta ca sunt de acord ca am cheltuit banii, ceea ce nu este adevarat. in legatura cu creditul , am aflat acum ca am fost trecuta divortata, iar el apare casatorit atunci cand s-a facut dosarul, ce pot sa fac?
Discuție insolventa
am o firma care este in isolventa si care are datorii.mentionez ca eu sunt administrator, iar fostul sot este asociat. personal nu m-am ocupat de firma.aceasta are un lichidator desemnat. este nevoie de avocat? imi e putin teama. am preluat firma cu datorii de la fostul administrator si am fost de acord sa luam un credit pt achitarea datoriilor la finante , pt luarea creditului s-a ipotecat apartamentul fostului sot, era unic proprietar. el nu a mai achitat ratele si banca il va scoate la licitatie. cineva imi spunea ca ma pot alege cu dosar sau pot sa fiu condamnata ce sre poate intampla?
Discuție lamurire
buna ziua
va rog sa ma lamuriti, daca se poate
acum o luna am intentat proces de divort si am cerut sa-mi fie incredintat copilul minor si sa-mi reiau numele avut dinaintea casatoriei. nu mi-am angajat avocat pentru ca am considerat ca nu este necesar atata timp cat nu aveam, ziceam eu atunci, ce imparti. la proces el a venit cu avocata sa care a facut o intampinare si doreste ca eu sa fiu de acord cu desfacerea casatoriei din culpa comuna si imi incredinteaza copilul. initial am fost de acord,dar cand am citit cu atentie ce scrie in acea intampinare am constatat ca nu este nimic adevarat. ma invinovateste ca am cheltiut impreuna cu el banii firmei(asta este o alta poveste.am fost de acord sa fiu administrator la o firma, iar el asociat care e in insolventa). eu nu sunt de acord pt ca nu este asa. fiecare trebuie sa aduca cate un martor. noi am luat si un credit pe care el l-a folosit in firma, atunci am constatat ca am fost trecuta divortata si nu era asa, poate creditul fi bagat la partaj?