avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate Dana220868

Activitate Dana220868

da, daca poate demonstra ca angajatorul nu si-a respectat obligatiile asumate:(
si...CIM exista si a fost intocmit (chiar am fost f atenta ) doar ca dansul nu il are sau l-a ratacit...banuiesc ca exista undeva la ITM unde este carnetul de munca, deoarece inscrierea a fost facuta pe baza lui
trebuie de asemenea sa cititi cu atentie contractul individual de munca
daca aveti clauza trecuta de preaviz, trebuie sa faceti preavizul
in legatura cu orele suplimentare, ar fi trebuit sa faceti o plangere la inspectoratul teritorial de munca care daca ar fi venit probabil ca v-ar fi gasit la munca peste program si v-ar fi luat declaratii
asa e putin cam greu sa demonstrati ca stateati la ore suplimentare

Răspuns la discuția angajare
chestia cu discriminarea e relativa...si-apoi fiecare casa isi face regulile proprii...
daca se impune un nivel ridicat de disciplina, atunci mi se pare normal sa ai niste cerinte mai exigente la recrutare si selectie
eu nu stiu exact de ce i s-a desfacut contractul individual de munca persoanei care ne-a cerut sfatul, insa din cate am vazut nu contesta decizia, ceea ce inseamna ca este oarecum de acord ca a gresit, toti gresim....insa poate unii au nesansa de a se afla la momentul nepotrivit in locul nepotrivit
sfatul solicitat a fost daca sa spuna sau nu ca i s-a desfacut disciplinar CIM-ul sau daca sa prezinte carnetul de munca sau nu
sfatul meu este sa asteptati pana va cheama ei, si sa vedeti ce documente va solicita
Răspuns la discuția angajare
nu am spus ce exista o prevedere legala care sa interzica angajarea fara carnet de munca, insa deocamdata aceste carnete inca exista, ele reprezinta istoricul activitatii de munca ale unei persoane care mai iti da si indicii despre persoana respectiva, plus ca probezi vechimea in munca cu ele
sincer, eu nu as angaja pe nimeni fara sa-i vad carnetul de munca, cu atat mai mult cu cat la noi este reglementata clar in CCM interzicerea angajarii unei persoane ce a avut carnetul de munca desfacut disciplinar
Răspuns la discuția Cercetare disciplinara
nu scrie nicaieri cine trebuie sa faca parte din comisie
la noi de exemplu sindicatul vine doar la solicitarea angajatului, pentru a-l apara
si avocatul eu zic ca tribunal, nu la firma :P
Răspuns la discuția Cercetare disciplinara
trebuie de asemenea vazuta abaterea pentru care ati fost cercetata
abaterile cat si sanctiunile trebuie sa fie consemnate in regulamentul intern
si...daca acest regulament exista si contine cu-adevarat aceste abateri si sanctiuni, dvs l-ati semnat de luare la cunostinta?
daca cunosteati regula si ati incalcat-o, atunci este indreptatit sa va sanctioneze, bineinteles printr-o cercetare disciplinara conform legii
Răspuns la discuția angajare
sunt doua aspecte aici
-primul tine de sanctiunea care am inteles ca a avut clar o abatere la baza (adica cu voie sau fara voie tot s-a intamplat ceva)-aici trebuie doar vazut daca cercetarea disciplinara a avut loc conform legii si dvs ati avut dreptul sa va aparati (pe langa dreptul de a va apara in cercetarea disciplinara , aveti si dreptul la a contesta in instanta)
-al doilea tine de momentul actual cand vreti sa va angajati; nu va angajeaza nimeni fara sa vada mai intai cartea de munca, cazier, vizite medicale si altele; din cate stiu cu desfacere disciplinara nu prea va mai angajeaza nimeni, cu-atat mai mult o banca
Imi cer scuze daca am dat o veste proasta dar puteati eventual sa rezolvati la desfacere dandu-va demisia, sau actionand in instanta daca intr-adevar considerati ca aveti castig de cauza
Ce mai puteti face este sa verificati daca cercetarea disciplinara a fost facuta cf legii;sunt acolo niste precizari in care decizia este nula daca nu s-a respectat legea:adica trebuia sa fi avut o cercetare in toata regula cu convocare scrisa, cu dreptul la aparare si decizia de asemenea trebuie sa cuprinda toate punctele precizate in lege, daca nu, aceasta decizie este nula.(codul muncii, raspunderea disciplinara, art 263-268)
eu vreau sa inteleg un lucru si poate ma ajutati
un drept dobandit pe o lege valabila in trecut si abrogata in prezent mai exista ?
adica daca eu am castigat acest drept de a-mi mentine vechimea in unitatea din care am plecat, atunci cand am plecat si cand legea 1 era valabila, poate cineva sa mi-l ia?
acest spor este reglementat in CCM doar ca anumite articole se contrazic intre ele
am revenit cu acord parti
deci..:"> este reglementat, insa in general cazurile speciale sunt reglementate separat,,,si...cazul meu este si mai special deoarece nu este nici un caz in care sa ma incadrez cuvant cu cuvant...:sorry: adica:
de exemplu este un caz preluat din legea 1/1970 si anume plecare prin transfer la cerere si revenire prin demisie si reincadrare in mai putin de 90 zile.
ei, cazul meu este plecare prin transfer in interes de serviciu si revenire prin acord parti fara intrerupere nici macar o zi
diferenta dintre transferul in interesul serviciului si transferul la cerere, este, cf L 1/1970 art 11, tocmai mentinerea vechimii neintrerupte in unitatea din care ai plecat
dati-va voi cu parerea ca eu deja mai am putin si #-o