avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1180 soluții astăzi
Forum Activitate terapie

Activitate terapie

Nu am sunat pentru sesizare, doar sa ii intreb ce pot face etc...
Daca verifica doar actele nu o sa afle nimic interesant totusi, nu inteleg acest lucru...cum adica te duci sa verifici o firma pentru nereguli si iei hartiile pe care scrie 8 ore si zici e in regula, nu verifici de fapt angajatul ala ce cauta sambata/duminica la lucru...si de ce nu e pe pontaj?!
Am tot zis ca o sa fac o reclamatie macar pentru colegii mei, ca ei daca fac vor fi dati afara la urmatoarea tura de disponibilizari...
Inteleg, am citit abia recent...va dati seama totusi ca este putin probabil ca orice persoana din aceasta tara sa semneze fisa postului sub rezerva fara ca sa fie pus pe lista neagra instantaneu...

Totusi acest punct nu ar trebui in primul rand sa fie legal sub forma actuala (Alte sarcini cu caracter temporar ar fi fost corect), asa orice angajator isi poate angaja un operator calculator sa zicem pe care sa il puna sa fie si femeie de servici si secretara si eu mai stiu ce...

Deci avand in vedere ca fapta este consumata(e deja semnata fisa postului de 2 ani si ceva) ce pot face acum?

Legat de ITM am sunat si mi-au spus ca dansii nu pot face nimic nici legat de programul de weekend, ei verifica acte doar, nu fac pe spionii si nu lucreaza nici ei in weekend deci nu au cum sa verifice pentru ca ar insemna sa incalce ei legea trimitand angajatii in timpul liber la lucru...in orice caz acest lucru nu mai imi este util deoarece am refuzat sa mai vin la lucru altfel decat cum sunt pontat (luni-vineri - 8h pe zi) decat in cazul in care mi se prezinta un program de lucru legal (nu cum mi s-a spus ultima oara cand am comentat despre lipsa celor 2 zile libere samd "atat poate oferi firma in momentul de fata")
Cei de la ITM m-au sfatuit sa atac firma in instanta...lucru pe care probabil il voi face dupa ce voi fi concediat disciplinar(nici nu stiu cine face cercetarea disciplinara...cineva din interiorul firmei sau din cadrul ITM ?)
Salut, am de ceva vreme probleme la locul de munca...mai exact directorul tot ameninta de ceva vreme ca ne da afara daca nu se imbunatatesc rapoartele samd (lucru relativ imposibil) si de ceva luni se tot ia de mine, am dat note explicative pentru cele mai marunte porcarii posibile...

Acum ceva vreme am hotarat ca cel mai bine ar fi sa il rog sa ma dea afara daca tot insista atata pentru ca nu-mi mai convine mediul asta stresant samd...raspunsul a fost "nu te dau afara! Daca nu iti convine da-ti demisia...", un raspuns oarecum evident...de ce ar plati salarii compensatoare, blocheze locul...etc...

Drept urmare am spus incepand de azi nu mai fac decat ce imi scrie in fisa postului, asta si fac de ieri...azi a trimis mail acesta spunand ca sarcinile care am refuzat sa le fac se includ acum la punctul 14 din fisa postului (alte sarcini date de catre seful direct), neefectuarea acestor sarcini fiind abatere disciplinara.
Raspunsul meu fiind evident ca nu poate face asa ceva, practic eu ar trebui sa continui sa fac lucrul dispeceratului si al meu in acelasi timp (nu s-a facut negociere, marire de salariu samd), in plus programul de lucru este ilegal (in weekend...2 zile libere odata la 2 sapt...).I-am spus ca astept sa ma concedieze disciplinar pentru ca nu voi efectua sarcinile ce le-a impus si ca vom discuta in continuare in instanta...

Evident voi consulta un avocat daca se ajunge in aceasta situatie, pana atunci m-ar ajuta orice sfat (va rog sa nu insistati cu lucruri de genul "pastreaza-ti locul de munca" samd)

Va multumesc anticipat!
Aceasta lege imi raspunde la multe intrebari, totusi raman altele neraspunse...cum ar fi:

Intr-un loc public am voie sa fotografiez o proprietate privata?(casa cuiva...sediul unei firme..etc)
In interiorul unei proprietati private(o curte sa zicem) am voie sa fotografiez?

Intreb astea mai ales pentru ca am fost luat la intrebari cand am facut o poza unei cladiri(fara sa se vada interiorul...) si eram chiar incantat de cum arata(gen hambar...usi cojite...etc), cladirea apartine unui mare "investitor" din oras si nu a durat cateva minute pana nu s-a adunat o armata de oameni pe langa mine sa ma ia la intrebari pe langa secretara omului si unul din muncitorii de acolo a venit chiar cu telefonu sa-mi dea sa vorbesc cu proprietarul...i-am spus ca daca acea curte este proprietate privata voi sterge pozele...altfel imi pare rau, dar nu le voi sterge.
Va multumesc.
Multumesc domnule Florin, o sa o citesc...
Mai sunt alte legi sau ordonante legate de "problemele" mele ?
Si legat de dreptul de a fotografia ceva ce nu`mi apartine, exista legi la noi in tara?
Sunt un fotograf amator-entuziast si am diverse nelamuriri legate de drepturile si obligatiile mele ca si fotograf

1. Exista legi legate de dreptul de autor(fotografic) la noi in tara? Pot fi ocolite in vreun fel (adica este textul lor atat de prost incat prin anumite "portite" sa fie ocolite?)
Care sunt acele legi?(as dori sa le citesc cap-coada...)
2. Exista lucruri pe care nu am dreptul sa le fotografiez deloc sau/si lucruri ce le pot poza doar cu acordul proprietarului/persoanei/custodelui etc... ?(sa dau cateva exemple...exteriorul unei cladiri ce apartine unei persoane, o persoana intr-un loc public - sa zicem in parc, o masina ce apartine cuiva, un animal..etc) - daca sunt legi(banuiesc ca sunt) legate de acest fapt va rog sa-mi spuneti care sa le pot citi

In principiu pentru a nu va pierde timpul cu raspunsul la intrebari cred ca ar fi mult mai bine daca m-ati indruma catre legile ce contin nedumeririle mele :)
Va multumesc anticipat!