avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Activitate costysv

Activitate costysv

Am un copil dintr-o relatie extraconjugala, care are acum 5 ani. Copilul este pe numele meu,insa l-am incredintat mamei sale,cu drept de vizita. Prin instanta,s-a hotarat permisiunea de a lua copilul la mine 2 zile de Sarbatorile de Paste, 2 zile de Craciun si 10 zile in vacanta de vara. Mama copilului lucra in strainatate,copilul ramanand cu bunicii materni,care mi-au interzis sa-l iau de la domiciliul lor. In prezent, am vrut sa-l vizitez,si bunicii copilului mi-au zis ca e in strainatate cu mama sa.
Pana in prezent,am platit pensia alimentara stabilita legal,insa banii ajung la bunici si nu la copil. As dori sa stiu daca exita vreo cale legala de a depune banii copilului intr-un cont pe numele sau,sau trebuie sa platesc in continuare,desi ma priveaza de dreptul de a-l vedea.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Partaj
Actul de partaj a fost redactat si semnat de comun acord la un birou notarial,nu printr-o hotarare judecatoreasca. Va rog sa imi spuneti,in situatia de fata,daca se poate ataca acest act. Va multumesc!
Discuție Partaj
As dori sa va intreb daca se poate contesta actul de partaj,ca o urare a subevaluarii apartamentului la suma de 40000 de euro,iar eu am fost de acord sa semnez actul de partaj pentru suma de 10000 de euro. Valoarea apartamentului cu tot cu bunuri este cu mult mai mare decat cea declarata. Am fost casatoriti 15 ani,am avut bunuri dobandite impreuna din care nu am luat nimic. Va multumesc anticipat
Pot beneficia de concediul de paternitate daca tatal si mama copilului nu sunt casatoriti? Mama poate beneficia de indemnizatia pt.cresterea copilului daca este studenta si nu are carte de munca? Iar tatal lucreaza de 3 ani cu jumatate de norma. va multumesc.